Does the country of origin of immigrants change the importance of national identity markers in Türkiye?
Türkiyede göçmenlerin menşe ülkesi ulusal kimlik belirleyicilerinin önemini değiştirir mi?
  1. Tez No: 762366
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZAKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, insanların farklı arka planlara sahip göçmenlerle karşılaştıklarında Türk olma kriterlerini ve önyargılarını değiştirip değiştirmediklerini incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar, sadece göçmenin menşei ülkesinin Suriye veya İngiliz olması dışında tamamen aynı olan iki metin okudular. Katılımcılar ilk aşamada iki metinden birine rastgele olarak atandılar ve bir hafta sonra ikinci aşamada diğer metni gördüler. Daha sonra katılımcıların göçmenlere yönelik tutumları, ulusal kimlikle özdeşleşmeleri ve demografik bilgiler toplanmıştır. Katılımcıların Türk olma kriterleri, Türk olmak için hangi özelliklerin önemli olduğunu ölçen (Örneğin, ortak kurallar ve toprağı belirten yurttaşlık belirteçleri ve atasal kökenler ve kültürü belirten etnokültürel belirteçler) ulusal kimlik belirteçleri ile ölçülmüştür. Literatürden farklı olarak, bireyler Türk ulusal kimliğinin belirteçlerini onlara atfettikleri öneme göre sıralamıştır. Çalışma 122 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir ve bulgular Türk ulusal kimlik belirteçlerinin sıralamasının farklı göçmenlere göre değişmediğini göstermiştir. Ancak buna rağmen, katılımcılar Suriyeli göçmene karşı daha fazla önyargı gösterdiler ve Suriyeli göçmen hakkındaki metni okuduktan sonra ulusal özdeşimleri daha yüksek düzeydeydi. Bulgular ayrıca, hedef göçmene yönelik tutumların ve ulusal özdeşimin etnokültürel ve yurttaşlık ulusal kimlik belirteçlerinin sıralamasını yordadığını göstermiştir. Ulusal kimlik belirteçlerinin sıralamasına ilişkin sonuçlar sosyal arzulanırlık yanlılığı kapsamına tartışılmıştır. Bireylerin tutumlarının Suriyeli ve İngiliz göçmene göre değişmesi de tehdit, optimal ayırt edicilik ve statü farkları kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate whether the individuals changed their criteria of being Turkish and their prejudice when they encountered immigrants from different backgrounds. Participants read two vignettes that were identical except for the immigrants country of origin, which were Syrian or British. They were randomly assigned to read one of two versions in the first session and a week later another in the second session, and then their attitudes toward these immigrants, their national identification, and demographic information were collected. Participants criteria of being Turkish were measured with national identity markers, meaning what characteristics people find important to come someone as Turkish (for instance, civic markers as common rules and land, ethnocultural markers as ancestral origin and culture). Individuals ranked the importance to which they attributed markers of Turkish identity, unlike in the literature. The study was conducted with 122 participants, and the findings showed that the ranking of Turkish national identity markers did not change according to different immigrants. However, despite this, the v participants showed more prejudice toward Syrian immigrant and identified a higher level of commitment to national identity after reading about the Syrian immigrant. The findings also indicated that attitudes toward target immigrant and national identification predicted rankings of ethnocultural and civic national identity markers. The results of the ranking of national identity markers have been discussed within the social desirability bias. The differentiation of attitudes towards Syrian immigrants from attitudes towards British immigrants is also discussed in the context of threat, optimal distinctiveness, and status difference.