The impact of the extension of compulsory education on high school grade completion rates in Turkey
Zorunlu eğitim süresinin uzatılmasının Türkiye'de lise sınıf tamamlama oranlarına etkisi
- Tez No: 762372
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de zorunlu eğitim süresini sekiz yıldan on iki yıla çıkaran 2012 eğitim reformunun 17-28 yaş arası bireylerin okullaşma çıktıları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu amaçla 2018 Türkiye Demografik Sağlık Araştırması verisini kullanıyor ve Regresyon Süreksizlik Tasarımını benimsiyoruz. Sınıf tamamlamadan bağımsız olarak ortaokulu tamamlayan bireylerin liseye devam oranlarındaki değişiklikleri ve lise düzeyinde sınıf tamamlama oranlarındaki değişiklikleri takip ediyoruz. Dahası, eğitim reformunun çeşitli alt gruplar üzerindeki farklı etkisi araştırılmaktadır. Genel olarak, parametrik olmayan tahminden elde edilen sonuçlar, reformun liseye devam eden bireylerin oranını %7,52 oranında anlamlı ölçüde artırdığını, 9, 10, 11 ve 12. sınıfları tamamlayan bireylerin oranını ise %6,30, %4,97, %6,57 oranında anlamlı ölçüde artırdığını göstermektedir. Ayrıca eğitim reformu, kızların (erkeklere göre) ve bucak/köyde doğanların (il/ilçe merkezinde doğanlara göre) lise sonuçlarını daha olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the 2012 education reform in Turkey, which extends the duration of compulsory education from eight to twelve years, on the schooling outcomes of individuals aged between 17-28. For this purpose, we utilize data from the 2018 wave of the Turkish Demographic Health Survey and adopt the Regression Discontinuity Design. We keep track of the changes in the high school attendance of individuals upon completing lower secondary education regardless of grade completion, and changes in the grade completion rates at the high school level. Moreover, the differential effect of the education reform on various subgroups is investigated. Overall, the results from the nonparametric estimation show that the reform significantly increases the fraction of individuals attending high school by 7.52% while the fraction of individuals completing grades 9, 10, 11, and 12 significantly increases by 6.30%, 4.97%, 6.57%, and 13.36% Furthermore, the education reform affects the high school outcomes of females (compared to males) and individuals born in subdistrict and village areas (compared to the individuals born in province/district center) more favorably.