Global politics of food security
Küresel gıda güvenliği siyaseti
- Tez No: 762376
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Gıda, insanlığın en temel ihtiyaçlarından birisi ve ulusal ve uluslararası politikalarda merkezi bir konudur. Uluslararası İlişkilerin olmazsa olmaz önemli bir konusu olan gıda, tarih boyunca çok sayıda problem ve zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle 1970li yıllardan itibaren sıklıkla gündeme gelen gıda krizleri, açlık, artan gıda fiyatları ve çevresel bozulmalar gıda güvenliği meselesini şekillendirmiştir. Bu nedenle, gıda güvenliğinin çok boyutlu, çok düzeyli ve karmaşık doğası, sayısız küresel zorlukla karşı karşıya kalırken daha kritik hale gelmektedir. Bu bağlamda, tezin temel amacı, gıda güvenliğini sağlamaya yönelik mevcut mekanizmaların ve uluslararası kurumların, gıda güvenliğine yönelik ortaya çıkan küresel zorluklarla başa çıkamadıklarını iddia etmektir. Spesifik olarak, küresel ekonomik sistemdeki iniş çıkışlar, iklim değişikliğinin etkileri, GDO ve organik gibi üretim teknikleri, COVID-19 gibi pandemiler ve Ukrayna-Rusya Savaşı gibi bölgesel çatışmalar, küresel çözümler ve ortak tepkiler gerektiren yeni küresel zorluklar yaratmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, bu tür uluslararası mekanizmaların henüz gelişmediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Food is one of the most basic needs of humanity and is a central issue in national and international policies. As food is essential in International Relations, history has witnessed numerous food-related problems. In particular, food crises, hunger, rising food prices, and environmental deterioration, which have come to the fore since the 1970s, have shaped the issue of food security. Thus, the multi-dimensional, multi-level, and complex nature of food security has become more critical while facing numerous global challenges. In this respect, the primary purpose of the thesis is to argue that the existing mechanisms and international institutions for ensuring food security are not capable of coping with the emerging global challenges to food security. Specifically, the ups and downs of the global economic system, climate change impacts, production techniques such as GM and organic, pandemics such as COVID-19, and regional conflicts such as the Ukraine-Russia War create new global challenges that require global solutions and joint responses. Therefore, this study shows that such international mechanisms are not yet developed.