Beta-laktamaz pozitif Escherichia coli'ler ile aynı ortamda bulunan beta-hemolytic streptococcus'lar üzerine penisilin etkisinin araştırılması
A research on the influence of penicillin on beta­hemol ytic streptococcus and beta- lactamase positive Escherichia coli present in the same medium
  1. Tez No: 76251
  2. Yazar: SEDAT SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırmamızın amacı hastalardan elde edilen beta-laktamaz pozitif E. coli 'lerin aynı ortamda bulunan Beta-hemolytic Streptococcus'laım. tedavisini etkilediklerini göstermektir. Bu nedenle beta-laktamaz pozitif E. coli'lerin Beta-hemolytic Streptococcus'larla. beraber bulunduğunda penisilin tedavisini etkisiz hale getirebildiği in-vitro deneylerle gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda 150 hastanın 25 'inin idrar kültüründen elde edilen beta-laktamaz pozitif E. coli 'ler ile farklı 25 hastanın boğaz kültüründen elde edilen saf Beta-hemolytic Streptococcus'lax aynı besi ortamında in-vitro deneylere alınmışlardır. E. coli'nin değişik dilüsyonlan ile eşit oranda Beta-hemolytic Streptococcus'hn karşılaştrnlmıştrr. Bir saat inkübasyon sonucunda, buradan alınan örneklerin koyun kanlı ve nalidiksik asitli koyun kanlı besiyerlerine ekimleri yapılarak sayımları yapılmıştır. Daha sonra bu dilüsyonların her birine ayrı ayrı 0,1 mi (50, 100, 200 ünite) penisilin solüsyonları ilave edildikten sonra tekrar koyun kanlı ve nalidiksik asitli koyun kanlı besiyerlerine ekimleri yapılmıştır. Üreyen koloni sayımları tespit edilmiştir. Penisilin ilave etmeden önce ve penisilin ilave edildikten sonra, beta- laktamaz pozitif E. coliler ile Beta-hemolytic Streptococcus' lann koloni sayımlan karşılaştırılmıştır. Ve beta-laktamaz enzim aktiviteleri yeniden kontrol edilmiştir.Sonuç olarak; beta-laktamaz pozitif E. coli dilüsyonlan yapıldığından 10*1, 10“2, 10”3, 10“4 dilüsyonlanna doğru gidildikçe beta-laktamaz pozitif E. coli'lerin sayısında azalma görülmekte ve bu dilüsyonlara eşit miktarda 0,1 ml stok Beta- hemolytic Streptococcus'lar konulsa bile beta-laktamaz pozitif E. coli yoğunluğu fazla olduğundan 10”1 dilüsyonlannda Beta-hemolytic Streptococcus sayısı azalmış olarak görülmektedir. Buna karşın 10"4 dilüsyonlanna doğru gidildikçe de Beta- hemolytic Streptococcus kolonisi fazla olarak görülmüştür. Hatta Penisilin miktarı arttırıldığı (50, 100, 200 ünite penisilin) halde bu sonuçlar değişmemektedir. Yalnız penisiline bağlı olarak Beta-hemolytic Streptococcus koloni sayısında değişiklik görülmüştür. Çalışmamız sonuçlarına göre; bekta-laktamaz pozitif E. coli'ler ile aynı ortamda bulunan Beta-hemolytic Streptococcus'laım penisiline rağmen azda olsa üreyebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of our research is to show that the beta-lactamase positive E.coli derived from patients affect the treatment of beta-hemolytic Streptococcus present in the same medium. For this reason, it has been tried to demonstrate via in-vitro experiments, that in case when beta-lactamase positive E.coli are present together with beta-hemolytic Streptococcus, they are capable to make the therapy of penicillin ineffective. In our study, beta-lactamase positive E.coli obtained from urine culture of 25 of 150 patients are put into in-vitro experiments present in the same nutritive medium together with beta-hemolytic Streptococcus derived from throat cultures of different 25 patients. Beta-hemolytic Streptococcus in equal proportions have been compared with distinct dilutions of E.coli. After an one hour lasting incubation period, enumeration has been performed, by sowing the above taken samples into nutrition medium one consisting of sheep blood and the other of sheep blood plus nalidixic acid. Afterwards, by adding 0,1 ml (50, 100, 200 units) of penicillin solutions into each of these dilutions separately, they are sowed once more into nutrition mediums one consisting of sheep blood and the other of sheep bloodplus nalidixic acid. The reproducing colony enumerations have been determined. The colony enumerations of beta-lactamase positive E.coli and beta-hemolytic Streptococcus have been compared before penicillin has been added and after. And the beta-lactamase enzyme activities have been controlled again. As a conclusion; since the beta-lactamase positive E.coli dilutions have been made, a reduction has been observed in the number of beta-lactamase positive E.coli by going towards the 10“1, 10”2, 10“3, 10^ dilutions; and even if the 0,1 ml stock beta-hemolytic Streptococcus are added in equal amounts to these dilutions, the beta-hemolytic Streptococcus number in the 10”' dilutions has been observed to be decreased, because of the high density of beta-lactamase positive E.coli. On the contrary, the beta-hemolytic Streptococcus colony has been observed to be increasing by going towards the 10"4 dilutions; so that, even if the penicillin amount has been increased (50, 100, 200 units of penicillin), these results have been altered. A change has been experienced for the number of beta-hemolytic Streptococcus colony depending only on the penicillin. As to results of our study; it has been determined that beta- lactamase positive E.coli and beta-hemolytic Streptococcus, being present in the same medium, are capable to reproduce even in a small proportion in spite of penicillin.