Yaklaşılabilir operatörlerin cebiri üzerindeki çarpan operatörleri
- Tez No: 76250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
YAKLAŞILABİLİR OPERATÖRLERİN CEBİRİ ÜZERİNDEKİ ÇARPAN OPERATÖRLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Danyal SOYBAŞ GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1998 ÖZET Bu tez çalışması, bir X Banach uzayı üzerindeki yaklaşılabilir operatörlerin A=Ko(X) Banach Cebiri ve bu cebirin duali ve ikinci duali üzerindeki sol çarpan, sağ çarpan, ikili çarpan ve çarpanımsı operatörlerin karakterizasyonları ile ilgili şu ana kadar yayınlanmış olan makalelerden yapılmış sistematik bir derlemeyi kapsamaktadır. Bilim Kodu : 403. 02. 01 Anahtar Kelimeler : Yaklaşılabilir operatör, tensör çarpımı, modül, sağ çarpan, sol çarpan ve çarpanımsı operatörler. Sayfa Adedi : 69 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ziya ARGÜN
Özet (Çeviri)
11 MULTIPLIER OPERATORS ON THE ALGEBRA OF APPROXIMABLE OPERATORS (M.Sc.Thesis) Danyal SOYBAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1998 ABSTRACT This thesis includes the characterizations of left, right, double and quasi multiplier operators on the Banach Algebra A=Ko(X) of approximable operators on a Banach Spaces X and its first dual A and the second dual A which are contributed from the papers, published until now. Science code : 403. 02.01 Key Words : Approximable operator, tensor product, modul, right multiplier, left multiplier and quasi-multiplier. Page number : 69 Adviser : Assoc. Prof. Ziya ARGÜN