İnsan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirme uygulamalarının iş tatminine etkisi kamu sektöründe bir araştırma
The effect of training and development practices in human resources management on job satisfaction a study in the public sector
  1. Tez No: 779973
  2. Yazar: HATİCE AKSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, insan kaynakları yönetiminde eğitim ve geliştirmenin iş tatminine etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında, literatür taraması ve kamu sektöründe çalışan 20 yaş ve üstü bireylere yönelik anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulaması 69'u kadın, 84'ü erkek olmak üzere 153 kamu çalışanını kapsamaktadır. Çalışmanın amacına uygun bir şekilde veri toplama araçları kullanılarak verilerin analizlerine yönelik ayrıntılı bilgiler sunulmuş ve demografik bilgilerin bağımlı değişkenlerle olan ilişkisi incelenmiştir. İş doyum düzeyinin bireylerin cinsiyetlerine, yaş gruplarına, medeni durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek maksadıyla Levene homojenlik testi kullanılmıştır. Buna ek olarak, iş tatmin seviyesinin; eğitim düzeyi, işteki geçim süresi ve ücret baremine göre değişkenlik gösterip göstermediğini araştırmak için tek yönlü varyans analizi olan (ANOVA) tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında sosyo-demografik bilgileri yansıtan kişisel bilgi formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Eğitim ve Geliştirme Uygulamaları ölçeği kullanılmıştır. Eğitim, geliştirme uygulama toplam puanının genel doyumu pozitif yönde anlamlı yorumlanmıştır. Bulguların toplam puanının genel doyum toplam varyansının %46'sını açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of training and development in human resources management on job satisfaction. Within the scope of the research, a literature review and a questionnaire applied to individuals aged 20 and over working in the public sector were conducted. The survey application covers 153 public employees, 69 of whom are women and 84 are men. In accordance with the purpose of the study, detailed information about the analysis of the data was presented by using data collection tools and the relationship of demographic information with dependent variables was examined. Levene homogeneity test was used to determine whether the level of job satisfaction differs according to the gender, age groups and marital status of the individuals. In addition, One-way analysis of variance (ANOVA) technique was used to investigate whether the level of job satisfaction varies according to education level, living time at work and wage scale. Personal information form reflecting socio-demographic information, Minnesota Job Satisfaction Scale and Training and Development Practices scale were used within the scope of the research. It was interpreted that the general satisfaction of the education and development application total score was positive and significant. It was determined that the total score of the findings explained 46% of the total variance in general satisfaction.