Evli bireylerde algılanan eş desteği ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide çatışma çözme stillerinin aracı etkisi
The mediating effect of conflict resolution styles in the relationship between perceived spouse support and marital satisfaction in married individuals
- Tez No: 762558
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada evli bireylerde algılanan eş desteği ve evlilik doyumu arasındaki ilişkileri ve bu ilişkide çatışma çözüm stillerinin (olumlu, olumsuz, boyun eğme, geri çekilme) aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu Akdeniz Bölgesindeki Antalya, Burdur, Isparta, Mersin ve Adana illerinde yaşayan 25- 54 yaş arasındaki 593 evli birey oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Evlilik Yaşam Ölçeği, Eş Desteği Ölçeği, Çatışma Çözme Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Bu çalışmada, evli bireylerde algılanan eş desteği ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide çatışma çözüm stillerinin aracılık rolü incelendiğinden, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, Kruskal Wallis Testi, tek yönlü varyans analizi, basit doğrusal ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, evlilik doyumu, algılanan eş desteği ve çatışma çözme stilleri değişkenlerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, evlilik öncesi tanışma süresi, evlilik süresi ve çocuk sayısı demografik değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği görülmektedir. Çalışmanın sonucunda evli bireylerde algılanan eş desteği ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide olumlu, olumsuz ve geri çekilme çatışma çözme stillerinin kısmi aracılık rolü olduğu; boyun eğme çatışma çözme stilinin ise aracılık rolü olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between perceived spousal support and marital satisfaction in married individuals and the mediating role of conflict resolution styles (positive, negative, submission, withdrawal) in this relationship. The research group consists of 593 married individuals between the ages of 25-54 living in the provinces of Antalya, Burdur, Isparta, Mersin and Adana in the Mediterranean Region. Research data; It was collected using Marriage Life Scale, Spousal Support Scale, Conflict Resolution Scale and Sociodemographic Information Form. In this study, the relational screening model was used since the mediating role of conflict resolution styles in the relationship between perceived spousal support and marital satisfaction in married individuals was examined. T test, simple linear and hierarchical regression analysis were used in the analysis of the data. According to the results of the research, it is seen that the variables of marital satisfaction, perceived spousal support and conflict resolution styles do not show a statistically significant difference according to the demographic variables of gender, age, education level, duration of meeting before marriage, duration of marriage and number of children. As a result of the study, positive, negative and withdrawal conflict resolution styles have partial mediation role in the relationship between perceived spousal support and marital satisfaction in married individuals; It was found that the submissive conflict resolution style did not have a mediating role.