Örgütsel adalet ve örgütsel güvenin çalışan dayanıklılığı üzerine etkisi
The effect of organizational justice and organizational trust on employee resilience
- Tez No: 762623
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, örgütsel adalet ve örgütsel güvenin çalışan dayanıklılığı üzerine etkisini incelemeye yöneliktir. Araştırmada veri toplama amacıyla hazırlanan anket formunda Örgütsel Adalet, Çalışan Dayanıklılığı ve örgütsel Güven ölçekleri kullanılmıştır. Bu araştırma da ana kütle, Ankara ilinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında çalışan 4962 çalışandır. . Toplam evren sayısı 4962 olduğundan, chochran formülünü kullanarak en az örneklem sayısı 356 kişi olarak belirlenmiştir ve Araştırmaya 390 çalışan katılmıştır. Veri temizleme aşamasında uygulanan anketlerin 10 tanesi sonraki analizler için göz ardı edilmiştir. . AFA için SPSS 23, DFA ve Yapısal Eşitlik Modellemesi analizleri için AMOS 23 programları kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında Örgütsel Adaletin Çalışan Dayanıklılığı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu gözükmektedir. Buna ilaveten örgütsel adaletin bileşenlerinin arasında, Etkileşimsel Adalet Çalışan Dayanıklılığı üzerine en büyük etkiye sahiptir. Örgütsel Güvenin Çalışan dayanıklılığı üzerindeki etkiye bakıldığındaysa bu etkinin pozitif ve anlamlı olduğu görülmüştür. Örgütsel güvenin alt bileşenlerinin arasında Örgüte Güven çalışan dayanıklılığı üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra iş arkadaşlarına güven boyutu dışındaki tüm bağımsız değişkenlerin çalışan dayanıklılığı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular doğrultusunda da kamu kuruluşlarında ve özel sektörde uygulanabilinecek şekilde araştırmacılara ve yöneticilere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of organizational justice and organizational trust on employee resilience. Organizational Justice, Employee Resilience and organizational Trust scales were used in the survey form prepared for data collection in the research. İn this research, the research population was 4962 working in the Social Security Institution Presidency in Ankara. . Since the total number of the population was 4962, the minimum sample number was determined as 356 people using the chochran formula and 390 employees participated in the research. Ten of the applied questionnaires during the data cleaning phase were ignored for further analysis. . SPSS 23 for EFA, AMOS 23 for DFA and Structural Equation Modeling analysis were used. Looking at the results, it seems that Organizational Justice has a positive and significant effect on Employee Resilience. In addition, among the components of organizational justice, Interactional Justice has the greatest impact on Employee Resilience. when the effect of Organizational Trust on employee resilience was examined, it was seen that this effect is positive and significant. Among the sub-components of organizational trust, Organizational Trust has the greatest effect on employee resilience. In addition, it was concluded that all independent variables, except the dimension of trust in colleagues, had a positive and significant effect on employee resilience. In line with the findings obtained from the study, suggestions were made to researchers and managers in a way that could be applied in public institutions and private sector.