Türkiye'de göçmenlerin entegrasyonu: Belediyelerin ve göçmen derneklerinin rolü
Integration of migrants in Turkey: The role of municipalities and migrant associations
- Tez No: 762761
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tarihin bilinen en eski dönemlerinden günümüze gelen süreçte insanların devamlı olarak göç ettiklerini görmekteyiz. Özellikle günümüzde dünya genelinde göçmen nüfusu artmaya devam etmektedir. Yoğun göç alan ülkelerden biri olan Türkiye için de göçmen konusu önem teşkil etmektedir. Türkiye, özellikle komşu ülkelerden gelen kitlesel göçler karşısında oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için önlemler almış ve politikalar uygulamıştır. Bu politikalardan özellikle uygulamada entegrasyonu ön plana çıkarmıştır. Ancak kanunlarda göçmen entegrasyonu doğrudan bir kurumun görevine verilmemiştir. Buna karşın Türkiye'de yerel yönetimler ve göçmen dernekleri, göçmenlere yönelik faaliyetlerinde entegrasyonu benimsemiştir. İki ana bölümden oluşan çalışmamızda, Türkiye'de belediyelerin ve göçmen derneklerinin göçmenlerin entegrasyonunda nasıl bir rol üstlendiği açıklanmaya çalışılmıştır. Geniş bir literatür taraması ile örnek kurumlar belirlenmiş ve yaptıkları çalışmalara ulaşılarak araştırma sorusu açıklanmaya çalışılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda bu kurumların Avrupa Birliği ülkelerindeki kurumlarla yapılan iş birlikleri ile AB ilkelerinden etkilendikleri ve entegrasyonu kendilerine görev edindikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the process from the earliest known periods of history to the present day, we see that people are constantly migrating. Especially today, the immigrant population continues to increase worldwide. The issue of migration is also important for Turkey, which is one of the countries receiving intensive migration. Turkey has taken measures and implemented policies to prevent problems that may arise especially in the face of mass migrations from neighboring countries. Among these policies, especially in practice, integration has come to the forefront. However, immigration integration is not directly assigned to an institution in the law. On the other hand, local governments and migrant associations in Turkey have adopted integration in their activities for migrants. In our study, which consists of two main parts, the role of municipalities and immigrant associations in the integration of immigrants into Turkey has been tried to be explained. With a wide literature review, sample institutions were identified and the research question was tried to be explained by reaching their work. As a result of the evaluations, it was concluded that these institutions were influenced by the EU principles through their cooperation with the institutions in the European Union countries and that they adopted integration as their duty.