An analysis of the relationship between customer satisfaction, repurchase intention, and the factors affecting purchasing behavior: An example of electric oven purchases by Turkish consumers
Müşteri memnuniyeti, yeniden satın alma niyeti ve satın alma davranışını etkileyen faktörler arasındaki ilişki analizi: Türk tüketicilerinin elektrikli fırın alımlarına bir örnek
  1. Tez No: 762763
  2. Yazar: VEYSİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Türkiye, beyaz eşya sektöründe ve özelikle elektrikli fırın üretiminde dünyanın önemli merkezlerinden bir tanesidir. Yükselen sağlık bilinciyle birlikte, beslenme alışkanlıklarına ve pişirme ekipmanlarına olan ilgi de artmaya başladı. Sektördeki oyuncu sayısının fazla olması ve ithalat, pazardaki rekabeti artıran temel unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Şirketler, tüketicilerin memnuniyetini, yeniden satın alma niyetini ve fırın satın alma davranışını etkileyen faktörleri inceleyerek kendilerini rekabette öne çıkarma fırsatına sahip olabilirler. Bu araştırma için Türkiye'de 384 katılımcı üzerinde anket yapılmıştır. Analizlere göre, tüketici memnuniyetinin elektrikli fırın ürün grubu için yeniden satın alma niyetini güçlü bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Kalite ve tüketici etnosentrizminin hem müşteri memnuniyeti hem de tekrar satın alma niyeti üzerinde etkisi bulunmaktadır. Marka ve ürün özellikleri, yeniden satın alma niyeti üzerinde dolaylı bir etkiye sahiptir ve satış sonrası hizmetler, yeniden satın alma niyeti üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Araştırmanın ilginç bulgularından biri de fiyat bilincinin doğrudan veya dolaylı olarak etkisinin olmamasıdır. Cinsiyet ve eğitim düzeyinin düzenleyici etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the largest white goods production bases in the world, especially in electric oven production. With the increasing awareness of health, attention to eating habits and cooking equipment began to increase. The high number of players in the sector and imports are the main factors that increase the competition in the market. By examining the consumers satisfaction, repurchase intention, and factors affecting oven purchasing behavior, companies can have the opportunity to position themselves ahead of the competition. This research was based on a survey that was conducted with 384 participants in Turkey. According to the analyses, customer satisfaction was found to strongly affect repurchase intention for the electric oven product group. Quality and consumer ethnocentrism have an effect on both customer satisfaction and repurchase intention. Brand and product features have an indirect effect on repurchase intention and after-sales services have a direct effect on the repurchase intention. One of the interesting findings of the research is that the price consciousness has no effect either directly or indirectly. Moderation effects of gender and education level were determined.