Eğitim kurumlarında stratejik planlama bilinç düzeyi ve stratejik yönetimde karşılaşılan sorunlar: Denizli ilinde bir araştırma
The level of strategic planning conciousnus and strategic management problems in the educational institutions; a research in the provience of Denizli
- Tez No: 321754
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İBİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışmasında, Eğitim kurumlarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin stratejik planlama bilinç düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca stratejik yönetimde karşılaşılan sorunlar öğretmen ve yöneticilerin görüşleri ışığında ortaya konulmuştur. Bu amaçla Denizli il merkezinde bulunan 100 ilköğretim okulu, 40 lise ve 10 özel eğitim kurumunun içinde bulunduğu 150 eğitim kurumunda çalışma yürütülmüştür. Çalışma kapsamında ?Stratejik Planlama Bilinç Düzeyi Tutum Ölçeği? ve ?Stratejik Yönetimde Karşılaşılan Sorunlar Ölçeği? adlarında iki ölçek geliştirilmiştir. Bu ölçekler 2011-2012 eğitim öğretim yılı içerisinde 150 eğitim kurumunda çalışan 3584 öğretmen ve yöneticiye uygulanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler, yordamsal istatistik yöntemlerinden, tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ve ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre ilköğretim öğretmenleri, ortaöğretim öğretmenleri ve yöneticiler arasında stratejik planlama bilinç düzeyleri açısından farklılıklar görülmüştür. Stratejik planlama hakkında gerekli eğitimleri almış yöneticiler eğitim almamış öğretmenlere göre stratejik planlama bilinç düzeylerinin yüksek ve stratejik planlama ile ilgili tutumlarının olumlu olduğu tespit edilmiştir. Stratejik yönetimde karşılaşılan sorunların analizinde ise %71'nin üzerinde değer alan Geleneksel yönetim anlayışının hâkim olması, Okul Gelişim ve Yönetim ekibinin etkin olarak çalışmaması, Yöneticilerin başarılı olan personeli onore etmemesi ve Okullarda iş yükünün fazla olması gibi 25 madde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the level of strategic consciousness of manager and teachers working in the educational institutions was investigated. Also, the problems faced during strategic management were also presented in light of managers? and teachers? views. With this aim, this study was undertaken within a total of 150 educational institutions including 100 elementary schools, 40 high schools and 10 private institutions in the province of Denizli. Two measurement scales ?An Attitude Scale for Strategic Planning Consciousness Level? and ?Problems faced during Strategic Management Scale? were developed within the study. These scales were administrated to 3584 teachers and principals in 150 educational institutions during 2011-2012 academic year. Data collected through these scales were analyzed using inferential statistics; e.g. ANOVA and MANOVA. The analyses revealed that significant differences were observed among elementary school teachers, high school teachers and managers with regard to strategic consciousness level. It was observed that strategic consciousness level was higher and attitude toward the strategic planning was more positive for the principals who took a training on strategic planning than the teachers who did not take such training. In the analysis of the problems faced during strategic planning, 25 items were observed to be reported more than 71 % as the problems; e.g. having traditional management approach, non-effective working of school development and administration team, not honoring the successful personal by the manager and high work-load in the schools.