Soğutma ve iklimlendirme sistemleri bu sistemlerde meydana gelebilecek arızaların tespiti giderilmesi
  1. Tez No: 76286
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
SOĞUTMA VE İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ, BU SİSTEMLERDE MEYDANA GELEBİLECEK ARIZALARIN TESPİTİ VE GİDERİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İbrahim ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül-1998 ÖZET Soğutma ve Mimlendirme sistemleri, insan sağlığım korumak için, insanların yaşadıkları yerlerde, ortam sıcaklığının belirli değerlerde kontrollü olarak tutulması, ortam havasının temizlenmesi, nem oranının ayarlanması işlemini, yıl boyunca istenilen şartlarda sürekli olarak temin edilmesini sağlayan ve ayrıca, başta gıda maddesi olmak üzere çeşitli maddelerin soğutulması veya soğuk muhafazasını sağlamak amacıyla kurulmuş tesislerdir. Bu çalışmada, soğutma ve isimlendirme sistemlerinin tesisi, fonksiyonları ve bu sistemlerin kullanımı sırasında olabilecek arızaların belirlenmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada soğutma ve iklimlendirme operatörü ile soğutma sistemini kullananlar için, sistem hakkında gerekli temel bilgiler verilerek, her konunun ve sistemin çalışması, olabilecek arızalar ve bu arızaların giderilme yollan araştırılmıştır. Bilim Kodu :626.... Anahtar kelimeler : Soğutma, İklimlendirme, Arıza Sayfa Adedi : 13Ö Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
COOLING AND CLIMATING SYSTEMS/TROUBLE SHOOTING IN THESE SYSTEMS (M.Sc. Thesis) İbrahim ÖZKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October-1998 ABSTRACT The cooling and climating are apparatus that are constructed to control and condition the temperature and humidity of the air and clean it where people live throughout the year. They are also used to cool or keep cool various goods, priorly food. Here information about the functions and the construction of these systems and possible failures during the operation of these systems, is given. In this study, the methods of trouble shooting in these systems and the operation of these systems are searched and basic necessary information about these systems is given to the cooling and climating operator and to the users of the cooling systems. Science code :626 Key words :Cooling,climating, troubles Number of pages : İ30 Thesis Manager : Yrd.Doç.Dr.Kurtuluş BORAN