The effect of music usage on retention in hyper casual mobile games
Hiper gündelik oyunlarda müzik kullanımının elde tutma oranına etkisi
- Tez No: 762961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hiper-gündelik oyun türü son yıllarda dünyada inanılmaz bir şekilde yaygınlaştı ve mobil oyun sektörüne hakim bir tür haline gelmeyi başardı. Bu oyun türünün amacı gündelik hayatta kısa sürede tüketilebilecek oyunları olabildiğince hızlı bir şekilde geliştirip milyonlarca kullanıcıya ulaştıran bir iş modeli oluşturmaktır. Bu tez; hiper- gündelik oyun endüstrisi, veri toplama, pazarlama testleri, para kazanma yöntemleri ve hiper-gündelik oyunların geliştirme süreçlerini anlatacak ayrıca bu süreçlerin önemli bir parçası olan kullanıcıyı elde tutma oranının müzik kullanılarak artırmanın mümkün olup olmadığını test edecek bir araştırmayı kapsayacaktır.
Özet (Çeviri)
The hyper-casual game genre has become incredibly widespread in the world in recent years and has managed to become a dominant genre in the mobile gaming industry. The aim of this game type is to create a business model that develops games that can be consumed in a short time in daily life as quickly as possible and delivers them to millions of users. This thesis will explain the hyper-casual game industry, data collection, marketing tests, monetization methods, and the development processes of hyper-casual games. Also, it will cover a research that will test whether it is possible to increase user retention, which is an important part of these processes, by using music.