Collage in urban design: A critical review of design thinking
Kentsel tasarımda kolaj: Tasarım düşünüşü üzerine eleştirel irdeleme
  1. Tez No: 762975
  2. Yazar: BÜŞRA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Kolaj, mimarlık ve peyzaj mimarlığında bir tasarım yöntemi olarak yaygın bir şekilde yer alsa da, kentsel tasarım pratiklerinde kolaj kullanımının daha fazla tartışılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Fiziksel eylemlerinin ötesinde,“resim ve heykel”arasındaki ince bir çizgide bulunan kolaj mekansal tasarım süreçlerinde iletişim, temsil, tasarımın kendisi veya yaratıcı süreçleri destekleyici bir araç ve yöntem olarak kullanılabilir. Bir teknik ve sanat formu olmanın dışında, kolaj görsel sanatlar, tasarım, müzik, edebiyat ve fotoğrafçılıkta yaygın bir kullanıma sahiptir. Kolaj, modern resim ile bir adım öteye götürülürken, mimari ve şehircilikte modernist mekan algısını kavramsal, teorik ve pratik çerçevede etkiler. Kolaj, kentsel tasarım uygulamalarında önemli bir yer tutsa da, yaklaşım ve yöntemlerin potansiyellerini, güçlüklerini ve sınırlarını anlamak için konunun daha fazla tartışılması gerekmektedir. Bu araştırma, bir yöntem olarak kentsel tasarımda kolaj kullanımının detaylı bir şekilde araştırılmasını amaçlamaktadır. Kolaj, tasarımcının üretim sürecinde, zihninde olan veya henüz keşfedilemeyen mekanın imajını arama fikri ile bağdaştırılabilir. Kolaj, iki boyutlu yüzey üzerinde çalışılmasına rağmen, fiziksel mekanın bileşenlerini andırarak mekanın konseptini, programını ve malzemesine dair anlatı, strüktür ve imajların canlandırılmasına yardımcı olabilir; dahası tasarımcı için yaratıcı üretim süreçleri içerisinde mekanı algılamanın ve görmenin yeni yollarını yaratabilir. Çağdaş kentsel tasarım pratiğinde kolajın ortaya çıkan katılımını göz önünde bulundurarak, araştırma, kentsel tasarım düşüncesinde kolaj yönteminin artan etkisini varsaymaktadır. Bu, şehircilikte yenilikçi bir tasarım yöntemi olarak kolajın potansiyel kullanımını gösterir. Bu hipotezi test etmek için çalışma, belirli bir sayıda tasarım uygulayıcısını içeren bir tasarım analizi yürütmektedir. Çalışma geleneksel kentsel tasarım yöntemlerin sınırlarını genişletme potansiyeline ve gayesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Although collage has been widely discussed as a design method in architecture and landscape architecture, the use of collage in urban design needs further discussion. Apart from being an art form and technique beyond the physical act of collage, as in the transition between“painting and sculpture”, collage has widespread use in visual arts, design, music, literature, and photography. While collage is taken further with modern painting, it also affects the perception of modernist space in architecture and urbanism within conceptual, theoretical, and practical frameworks. Although it occupies an essential place in urban design practices, further theoretical research on the subject is required to understand the potentials, limitations, and boundaries of collage. The study aims to comprehend further the use of collage in urban design as a method. Collage can be construed with an idea of seeking the image of the place, which is already in the designer's mind or the ones to be explored in the process of production. Despite working on the two-dimensional surface, collage may help revitalize and bring forth the concept, program, and material of the place by resembling the components of actual space; moreover, it may evoke new ways of perceiving the space within imagination processes for the designer. Considering the emerging involvement of collage in the contemporary urban design practice, the study assumes the increasing influence of the method in urban design thinking. That signifies the potential use of collage as an innovative design method in urbanism. To test this hypothesis, the study conducts a design analysis that involves a number of design practitioners who work with collage as a design method in their design processes. The notion has the potential to open up a new discussion and highlight the idea of extending the boundaries of conventional mediums and methods of urban design.