Güçlü ve etkin başkan yönetiminde belediye ve organları
Municipality and municipal organs under the administration of strong effective mayor
  1. Tez No: 762987
  2. Yazar: HAYRİYE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. RABİA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Türkiye Cumhuriyeti 1982 Anayasası'na göre; kamu hizmetlerinin bir kısmının icrası, merkezden yönetim ilkesi gereği merkezi idarenin uzantısı olan taşra teşkilâtları vasıtasıyla yapılabildiği gibi, bir kısmı da yerinden yönetim ilkesi gereği özerk kamu tüzel kişileri vasıtasıyla yapılabilmektedir. Yerinden yönetim kuruluşlarının yetkilerinin hududu ve membağı olan mahalli müşterek ihtiyaçların karşılanması ise, Anayasa tarafından anayasal bir kavram olan“idarenin bütünlüğü ilkesi”dâhilinde mahalli idarelere verilmiş bir görevdir. Bu çalışmanın esasını, yerinden yönetim ilkesi gereği vatandaşın mahalli müşterek ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan ve de bölge halkı tarafından mahalli idare seçimleri yoluyla doğrudan görevlendirilen, idari ve mali özerkliği haiz kamu tüzel kişisi olan belediyeler oluşturmaktadır. İlk olarak; merkezi yönetim ve yerel yönetime yer verilerek, sonrasında belediyenin yapısı, oluşumu, tarihçesi ve organları ele alınacak, daha sonrasında ise belediye organlarının mevzuat kapsamında incelemesi yapılarak özellikle“güçlü ve etkin başkan”modelinin belediye meclisi, belediye encümeni, büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasındaki ilişkiler üzerindeki etkileri ve yansımalarının ortaya çıkardığı ihtilaflara çözüm önerileri, uygulamadaki örneklerle ortaya konulacaktır. Bunu takiben dördüncü bölümde ise, büyükşehir belediyesi incelenerek; büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri ilişkileri mevzuat ve v uygulama kapsamında değerledirilecek, son olarak ise çalışma boyunca izah edilen hususlarla ilgili çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the 1982 Constitution of the Republic of Turkey; the execution of some of the public services can be done through provincial organizations, which are extensions of the central administration, in accordance with the principle of“central administration”, and some of the mare carried out through autonomous public legal entities in accordance with the principle of“decentralization”. Supplying the common needs of locals, which is the limit andsource of theauthority of decentralized administration institutions, is a duty given to local administrations by the constitution. The basis of this study is the municipalities, which are public legal entities with administrative and financial autonomy, which are established to meet the local common needs of the citizens in accordance with the principle of decentralization and are appointed by the people of the region through elections. Firstly; central government and local government will be included, then the structure, formation, history and organs of the municipality will be discussed and then will be the effects of the“strong and effective mayor”model on the relations between the municipal council, the municipal committee, the metropolitan and district municipalities, and the solutions to the conflicts arising from its reflections will be presented with practical examples. Following this in the thirth chapter which is a last part of the thesis, the relations between metropolitan municipalities and district municipalities will be evaluated vii within the scope of legislation and practice, and finally, solution proposals will be presented regarding the issues explained throughout the study.