Soğuk Savaş sonrası Türkiye ulusal güvenlik konseptinde strateji değişikliği: İleri hatta savunma
Strategy change in the national security concept of Turkey after the Cold War: Advanced line defense
  1. Tez No: 763295
  2. Yazar: ABDULBAKİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ ALİ KOLTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Türkiye ulusal güvenlik stratejilerinin temel hatları, yapı taşları ve ilkeleri işlenecek ve bu faktörler ülkenin güç parametreleri ile ilişkilendirilecektir. Tezin ana kapsamı ve odak noktası olarak da Türkiye'nin güvenlik stratejilerinde son dönem yaşanan değişim ve dönüşümler üzerine odaklanılacaktır. Bu değişim ve dönüşümlere neden olan temel gelişmelere ve durumlar tarihsel bağlamda süreklilik arz edecek şekilde okuyucuya sunulacak ardından yeni güvenlik stratejisi olarak belirlenen ''ileri hatta savunma'' ilkesinin avantaj ve dezavantajları değerlendirilecektir. Son olarak ulusal savunma alanında yaşanılan bu konsept değişikliğinin daha işlevsel ve etkin olabilmesi adına atılabilecek adımlar ortaya konulacak ve mevcut sistemin kendi bünyesinde barındırdığı zafiyetler ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic lines, building blocks and principles of Turkey's national security strategies will be covered and these factors will be associated with the country's power parameters. As the main scope and focus of the thesis, it will focus on the recent changes and transformations in Turkey's security strategies. The main developments and situations that cause these changes and transformations will be presented to the reader in a historical context, and then the advantages and disadvantages of the“advanced line defense”principle, which is determined as a new security strategy, will be evaluated. Finally, steps that can be taken in order to aket his concept change in the field of national defense more functional and effective will be put forward and the weaknesses of the current system will be discussed.