The effect of leadership style on employee performance; a case study private companies in Mogadishu
Liderlik tarzının çalışan performansı üzerindeki etkisi; Mogadişu'daki özel şirketler vaka çalışması
  1. Tez No: 763387
  2. Yazar: SAIDALI SAID DIRIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmanın amacı, Somali'nin Mogadişu kentinde liderlik tarzı ile çalışan performansı arasındaki ilişkiyi özel işletmelerden örnek olay incelemeleri kullanarak incelemektir. Araştırma amaçlarından biri, demokratik, otokratik ve laissez-faire liderlik tarzları arasındaki farkı incelemekti. Katılımcılardan bilgi toplamak için araştırmacılar, tanımlayıcı bir araştırma tasarımı ve rastgele bir örneklem kullandılar. Çalışmanın nicel metodolojisinin bir parçası olarak bir anket geliştirilmiştir. Liderlik stilinin çalışan performansını nasıl etkilediğini belirlemek için 5'li Likert ölçeğinde anketler kullanıldı. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için betimsel, korelasyonel ve regresyon analizleri kullanılmış ve araştırmacılar veri analizi için SPSS kullanmışlardır. Çalışma sonuçlarına göre, bileşenler arasında önemli bir ilişki ve demokratik liderlik ile çalışan performansı arasında anlamlı bir ilişki vardır. Sonuç olarak, yeni düşünmeyi, problem çözmeye yönelik benzersiz yöntemleri ve engellerin üstesinden gelmek için yeni stratejileri teşvik etme potansiyeline sahiptir. Bir takımda demokratik liderlik verilen bireylerin ek sorumluluklar almaları daha olasıdır. Ayrıca, çalışma otokratik liderlik ile çalışan performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Otokratik liderliğin en temel avantajlarından biri, hızlı karar verme kapasitesidir. Bir araştırmanın bulgularına göre, laissez-faire liderliğinin çalışan performansı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bireylerin bırakınız yapsınlar yoluyla kendi servetlerini biriktirmelerine izin vermek, en fazla sayıda insanı bunu yapmaya teşvik eder. Laissez-faire ortamında çalışan çalışanların kendi performanslarının sorumluluğunu kabul etmeleri beklenir. Disiplinli ve kurallara uyan liderlerin, çalışanlarını iş yerindeki performans ve becerilerini geliştirmeye motive etmeleri mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between leadership style and employee performance in Mogadishu, Somalia, using case studies from private businesses. Study's goal was to examine democratic, autocratic and laissez faire leadership styles, as study objectives. When conducting this study, researcher used a descriptive research methodology and a random sample of participants. A questionnaire was created for participants to fill out as part of the research's quantitative method. For this study, questionnaires were used to measure the impact of various leadership styles on the performance of employees. To achieve the study's objectives, researchers employed SPSS and descriptive, correlational and regression analyses to analyze the data collected. According to the study results, there is a substantial association between components and a significant relationship between democratic leadership and employee performance. As a result, it has the potential to foster new thinking, unique methods to problem solving, and novel strategies for overcoming obstacles. Individuals who are given democratic leadership in a team are more likely to take on additional responsibilities. Furthermore, the result revealed a positive correlation between autocratic leadership and employee performance. One of the most fundamental advantages of autocratic leadership is the capacity to make speedy judgments. According to the findings of a study, laissez-faire leadership has a positive influence on employee performance. Allowing individuals to accumulate their own wealth via laissez-faire promotes the greatest number of people to do so. Employees that operate in a laissez-faire environment are expected to accept responsibility for their own performance. It is possible for leaders who are disciplined and follow rules to motivate their people to enhance their performance and skills in the workplace.