Digital literacy as factor in the attitudes of EFL teachers towards ICTs' use
İngilizce öğretmenlerinin BİT kullanım tutumlarında dijital okuryazarlık faktörü
  1. Tez No: 812563
  2. Yazar: SERPİL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışma, Artvin ilinde ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile BİT'in İngilizce öğretim uygulamalarına entegrasyonuna yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmayı ve ayrıca İngilizce öğretmenlerinin BİT entegrasyonuna yönelik tutumlarının arkasındaki nedenleri açıklamayı amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışma, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte uygulandığı sıralı açıklayıcı araştırma desenine dayanmaktadır. Çalışmaya Artvin ilinde bulunan ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 48 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında Dijital Okuryazarlık Ölçeği ve İngilizce Öğretiminde BİT Kullanımına İlişkin Tutumlar Ölçeği kullanılmış, nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşmelerden faydalanılmıştır. Öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerini ve BİT'nin İngilizce öğretimine entegrasyonuna yönelik tutumlarını belirlemek için 48 İngilizce öğretmenine anket uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS ile analiz edilmiştir. Veri dağılımının normalliğini test etmek için Kolmogrov-Smirnov testi kullanılmıştır. Ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri ile BİT'in İngilizce öğretimine entegrasyonuna yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi araştırmak için Pearson Korelasyon testi yapılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise 12 katılımcı (Dijital Okuryazarlık Ölçeği puanlarına göre kategorize edilmiş 6 dijital yerli ve 6 dijital göçmen İngilizce öğretmeni) yarı yapılandırılmış görüşmeler için seçilmiş ve veri analizinde“tanımlama, analiz, yorumlama”adımları izlenmiştir. Bulgular: Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin yüksek düzeyde dijital okuryazarlığa sahip olduğunu ve çoğunlukla İngilizce öğretiminde BİT kullanımına karşı olumlu tutumlara sahip olduklarını göstermiştir. İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlık yeterlilikleri ile BİT'in İngilizce öğretimine entegrasyonuna yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Sonuçlar: Anket ve görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, İngilizce öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeylerinin nispeten yüksek olduğu ve çoğunlukla İngilizce dil öğretiminde BİT entegrasyonuna yönelik olumlu tutumlara sahip olduğu sonucuna varılabilir. Ayrıca hem dijital yerli hem de dijital göçmen İngilizce öğretmenleri, yabancı dil öğretim uygulamalarında dijital araçların ve BİT entegrasyonunun önemi konusunda hemfikirdir. Mevcut çalışmanın bulgularının, İngilizce öğretimi bağlamında öğretmenlerin dijital okuryazarlığı ve BİT entegrasyon becerilerini artırmadaki gelişmelere ve düzenlemelere katkıda bulunacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to investigate whether there is a significant correlation between English teachers' digital literacy levels and their attitudes to ICT integration into English language teaching practices in addition to explaining the reasons behind the attitudes to ICT integration of primary, secondary and high school ELT teachers in Artvin province in the Turkish EFL context. Method: This study was based on a sequential explanatory research design, in which quantitative and qualitative methods were applied together. The participants were 48 English teachers working at primary, secondary and high schools in Artvin province. Digital Literacy Scale and Attitudes to ICT Usage in ELT Scale were used in order to collect quantitative data and semi-structured interviews were conducted to collect qualitative data. Scales were applied to 48 ELT teachers in order to determine their digital literacy levels and their attitudes to ICT integration into ELT. The results were analyzed via SPSS. Kolmogrov-Smirnov Test was used in order to test the normality of data distrubition. Furthermore, Pearson Correlation Test was conducted in order to investigate the relationship between English teachers' digital literacy levels and their attitudes to ICT integration into ELT. In the qualitative part of the study, 12 participants (6 digital native and 6 digital immigrant English teachers categorized according to their Digital Literacy Scale scores) were selected for semi-structured interviews and“description, analysis, interpretation”steps were followed in data analysis procedure. Findings: The results showed that English teachers had high levels of digital literacy and they mostly had positive attitudes to ICT usage in English language teaching. There is a significant correlation between English teachers' digital literacy competences and their attitudes to ICT integration into ELT. Conclusion: In accordance with the findings obtained from scales and interviews, it can be concluded that English teachers' digital literacy levels were relatively high and they had mostly positive attitudes to ICT integration in English language teaching. Moreover, both digital native and digital immigrant English teachers agreed on the significance of digital tools and ICT integration in foreign language teaching practices. It is believed that the findings of the current study will contribute to developments and adjustments in increasing digital literacy and ICT integration skills of teachers in EFL context.