ST elevasyonlu miyokard enfarktüsünde adropin düzeyleri
Serum adropin levels in patients with ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 763459
  2. Yazar: RAHİME MERVE YANIKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Akut koroner sendromlar acil servisin en sık ve mortalitesi yüksek nedenlerinden olmasına rağmen erken tanıda kullanabilecek uygun marker henüz tanımlanmamıştır. Bu çalışmada STEMI tanısını almış hastalarda prospektif olarak endotel kaynaklı bir polipeptid olan adropinin tanıda yerini araştırdık. Materyal Method: Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine başvuran EKG ile STEMI tanısı almış 64 hasta (11 kadın, 55 erkek) hastanın ve 54 tane tamamen sağlıklı gönüllünün (19 kadın,35 erkek ) rutin alınan kan serumundan ELISA yöntemi ile adropin molekülü çalışıldı. elde edilen verilerin istatistik analizinde IBM SPSS Statistics 25.0 paket programı kullanılmış olup, ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U Testi (p˂0.05) uygulanmıştır. Sonuç: Çalışma sonuçlarımızda adropin seviyesi hasta grubunda 378,69280 pg/ml kontrol grubuna ise 281,91306 pg/ml bulundu. P değeri < 0,05 hesaplandı. Dolayısıyla iki grup arasında anlamlı fark görüldü. Çalışmamıza göre adropin AKS'larda potansiyel bir biyomarkerdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although acute coronary syndromes are the most common and high mortality causes of the emergency department, an appropriate marker that can be used in early diagnosis has not been defined yet. In this study, we prospectively investigated the role of adropine, an endothelium-derived polypeptide, in patients diagnosed with STEMI. Material Method: Adropin molecule was studied from the routine blood serum of 64 patients (11 females, 55 males) and 54 completely healthy volunteers (19 females, 35 males) admitted to the Emergency Service of Namık Kemal University Hospital and 54 completely healthy volunteers (19 females, 35 males). IBM SPSS Statistics 25.0 package program was used in the statistical analysis of the data obtained, and Mann-Whitney U Test (p˂0.05) was used in binary group comparisons. Conclusion: In our study results, adropine level was found 378,69280 pg / ml in the patient group and 281,91306 pg / ml in the control group. P value