Fetal timusun gestasyonel yaşlara göre sonografik ölçüm nomogramları
Sonographic measurement nomograms of fetal thymus according to gestational ages
  1. Tez No: 763610
  2. Yazar: ARDA AYHAN HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖZKAVUKCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: İntrauterin hayatta fetal timus bezinin hipoplazisi veya aplazisi, fetüsü ilgilendiren birçok hastalık ve sendrom ile ilişkilidir. İkinci trimesterde fetüsün detaylı ultrasonografi (US) incelemesinde rutin olmamakla birlikte fetal timus bezi sonografik olarak değerlendirilebilmektedir. Fetal timus bezinin boyut değerlendirmesi için referans olacak fetal timus bezi nomogramlarının, timus bezi hipoplazisi veya aplazisinin anlaşılması için önemli olabileceğini düşünmekteyiz. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Haziran 2020 ve Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya belirtilen tarihler arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Radyoloji Anabilim Dalı, Obstetrik Ultrasonografi ünitesine baş vuran 18-24. gebelik haftaları arasında canlı, tek fetüsü olan gebe kadınlar dahil edilmiştir. Gebelik haftaları son adet tarihleri ile uyumlu olmayan gebelerde ortalama ultrason yaşına göre (AUA) hesaplanmıştır. Hipertansiyon, diabetes mellitus vs. gibi bilinen hastalıkları olan yüksek riskli gebeler, çoğul gebelik, fetüste intrauterin gelişme geriliği (İUGG), major fetal malformasyonlar, fetal kromozomal anormallikler gibi durumları olan gebeler çalışma dışı bırakılmıştır. US'de imaj kalitesi düşük olan (maternal obezite, fetal duruşun uygun olmadığı durumlar vs.) gebeler de çalışmaya dahil edilmemiştir. Fetüslerde ikinci trimester detaylı US incelemesi abdominal konveks prob kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İnceleme esnasında aksiyel kesitlerde üç damar-trakea seviyesinden, timus bezi yan kenarlarını sınır alarak timus transvers çapı ölçülmüştür. İstatiksel analizde, fetal timus transvers çapları toplam popülasyonda normal dağılım varsayımına göre bağımsız örneklem T-testi ile değerlendirildi. Gestasyonel yaşlara göre oluşturulan nomogramlar ile timus transvers çapı arasındaki ilişkinin incelenmesinde normal dağılım varsayımları için Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılırken, dağılım normal olmadığında Spearman Korelasyon Katsayısı kullanıldı. Timus transvers çapına etki eden bağımsız faktörlerin belirlenmesi için de Doğrusal Regresyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 265 fetüs dahil edilmiştir. İncelenen toplam 265 fetüsün 128'i (%48.3) kız, 137'si (%51.7) erkekti. Fetal timus transvers çapı ortalama değerleri kız fetüslerde 14.5±2.5 (9.5-22) mm, erkek fetüslerde 15.3 ±2.6 (10.4-23) mm olarak bulunmuştur. Fetal timus transvers çapı median değerleri kız fetüslerde 14.3 mm, erkek fetüslerde 14.9 mm olarak bulunmuştur. Gestasyonel yaşlar hafta olarak hesaplanmıştır. Erkek fetüslerde ortalama timus çapı kız fetüslerin ortalama timus çapından büyük olup bu fark istatiksel olarak anlamlıdır (p=0.012).
Özet (Çeviri)
Purpose: Hypoplasia or aplasia of the fetal thymus gland in intrauterine life can be associated with many diseases and syndromes that concern the fetus. In the second trimester detailed ultrasonographic evaluation, fetal thymus gland should be evaluated sonographically. We think, the fetal thymus gland nomogram, which will be a reference for the size assessment of the fetal thymus gland, is important for diagnosing thymic hypoplasia or aplasia. Materials and Methods: This study was conducted between June 2020 and August 2021. Women with a singleton pregnancy between 18-24 weeks of gestation who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Radiology, Obstetric Ultrasonography unit between the specified dates were included in the study. High-risk pregnant women with known maternal diseases such as hypertension, diabetes mellitus, etc., as well as fetuses with intrauterine growth retardation (IUGR), major malformations, or chromosomal abnormalities were excluded from the study. Pregnant women with low ultrasound image quality due to maternal obesity, or unsuitable fetal position, etc., were also not included in the study. Second trimester detailed US examinations of fetuses were performed using abdominal convex probe. During the US examinations, transverse diameters of the thymus were measured by bordering the lateral edges of the thymus gland at the level of three vessel-trachea view on axial sections. In statistical analysis, fetal thymus transverse diameters were evaluated by independent samples T-test, assuming normal distribution in the total population. For the analysis of the relationship between nomograms created according to gestational age and thymus transverse diameter,“Pearson Correlation Coefficient”was used in the assumption of normal distribution, whereas“Spearman Correlation Coefficient”was used when the distribution was not normal.“Linear Regression Analysis”was also used to determine the independent factors affecting the thymus transverse diameter. Results: A total of 265 fetuses were included in the study. Of the 265 fetuses examined, 128 (48.3%) were female and 137 (51.7%) were male. Mean fetal thymus transverse diameter values were found to be 14.5±2.5 (9.5-22) mm in female fetuses and 15.3 ±2.6 (10.4-23) mm in male fetuses. The median values of fetal thymus transverse diameter were found to be 14.3 mm in female, and 14.9 mm in male fetuses, respectively. Gestational ages were expressed in weeks. The mean thymus diameter in male fetuses was found to be greater than the mean thymus diameter in female fetuses, and this difference was statistically significant (p=0.012).