4340 çeliğinin örtülü elektrotla kaynaklanabilirliği
Weldability of sae 4340 steel
  1. Tez No: 76368
  2. Yazar: AHMET YALVAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
4340 ÇELİĞİNİN ORTULU ELEKTROTLA KAYNAKLANABİLİRLİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet YALVAÇ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1998 ÖZET Bu çalışmada, 4340 çeliğinin örtülü elektrotla elektrik ark kaynağı edilebilirliği incelenmiştir. Öncelikle, 4340 çeliğini 860 °C'de östenitleyip yağda sertleştirdikten sonra 100, 200, 300, 400, 500, 600 ve 700 °C'de menevişlenmesinin mikroyapıya, sertliğe, darbe enerjisine ve çekme mukavemetine etkileri deneysel olarak tesbit edilmiştir. Daha sonra, uygun elektrot ve kaynak şartlan belirlenmiş ve ana malzemenin mekanik özellikleri kaynaklı birleşmede elde edilmeye uğraşılmıştır. Çeliğin kimyasal bileşimine yakın olan, iki farklı ticari firmaya ait örtülü elektrotlar seçilmiş ve karbon eşdeğerine göre öntavlama sıcaklığı 172-283 °C arası olarak kullanılmıştır. Yapılan kaynak birleşmelerinin mikroyapıları, İTAB'ta çatlama, aşın sertleşme ve çentik darbe enerjileri incelenmiş ve ana malzemeye yakın değerler elde edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 4340 Çeliği, İTAB, Kaynaklanabilirlik 152 Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ
Özet (Çeviri)
11 WELDABILITY OF SAE 4340 STEEL (M. Sc. Thesis) Ahmet YALVAÇ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1998 ABSTRACT In this study, voidability of SAE 4340 steel with coated electrodes were investigated. For this purpose, effects of austenitizing at 860 °C and hardening in oil and then tempering at 100, 200, 300, 400, 500, 600 and 700 °C temperatures on microstructure, hardness, impact energy and tensile strength were experimentally determined. Later, coated electrodes were selected and welding conditions were determined to obtain the similar properties in the welded joint with the properties of the base material. Two coated electrodes of different commercial firms were selected with equivalent chemical composition with the steel and preheating temperatures between 172-283 °C was selected according to the carbon equivalent. Microstructures of welded joints, cracking in HAZ, over hardening and impact energy values were measured and similar values with those of the base material were found. Science Code Key Words Page Number Supervisor SAE 4340 Steel, HAZ, Weldability. 152 Prof. Dr. Süleyman SARITAŞ