Güney Azerbaycan çocuk oyunları
The children's games of Southern Azerbaijan
  1. Tez No: 763742
  2. Yazar: ISLAM MAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS BİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Folklor bir halkın sözlü kültür geleneğidir. Bu geleneğin çocuklarla ilgili kısmı çocuk folklorudur. Çocuk folkloru içerisinde özel yere sahip olan çocuk oyunları bu çalışmanın iki ana kavramından birini oluşturmaktadır. Tez çalışması iki aşamada yürütülmüştür. İlk olarak Güney Azerbaycan çocuk oyunları derleme ve kaynak taraması yöntemleriyle elde edilmiştir. İkinci aşamada toplanan bu oyunlar farklı kuramlar ve yaklaşımlarla incelenmiştir. Çalışmanın bölümleri de bu evrelerle uygunluk teşkil etmektedir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü elde edilen oyunların“Yapı”,“Bağlam”,“Oynanma”,“İşlev”başlıkları altında incelenmesinden ibarettir. Bu bölümde alt başlıklarda ele alınan konular tümdengelim yöntemiyle oluşturulan alt başlıklar halinde incelenmiştir. İkinci bölümde derlenen ve çeşitli kaynaklardan elde edilen oyunlar alfabetik sırayla numaralandırılmış, isimleri ve oynanış biçimleri ile yazılmıştır. Bu bölümde oyunlar orijinal haliyle, Azerbaycan Türkçesiyle yazılmış, anlaşılmayan kelimelerin dipnotta Türkiye Türkçesindeki karşılığı yahut anlamları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folklore is a oral tradition of folk. The part of this tradition which is about children is called childlore or children's folklore. Children games which have special status on childlore constitutes one of two main concepts of this research. Thesis has been managed in two stages. Firstly, children's games of Southern Azerbaijan have been gotten through compilation and source scanning methods. These games which collected have been analyzed by different theories and methods in the second stage. Chapters of thesis are suitable to these stages. The first chapter of the study, which was formed two chapters, consists of examining the obtained games under the titles of“Structure”,“Context”,“Playing”,“Function”. Topics covered in subheadings have been analyzed under subtitles which were formed by deduction method, in this chapter. The plays which compiled and obtained from various sources are numbered in alphabetical order and written with their names, playing styles together in the second chapter. In this section, the games are written in in their original form, Azerbaijani Turkic language, but the meanings or equivalents of the incomprehensible words in Turkey Turkic language are given in the footnote.