Sonlu farklar metodu ile elektrik alan çözümleri
Electric field solution by finite difference method
  1. Tez No: 76379
  2. Yazar: SERKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
SONLU FARKLAR METODU İLE ELEKTRİK ALAN ÇÖZÜMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Serkan AYDIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Korona deşarjı esnasında oluşan ve sürüklenen uzay yüklerinin kapsamlı olarak bilinmesi yalnız teorik açıdan değil, aynı zamanda birçok endüstriyel uygulamalar için de oldukça önem taşımaktadır. Oluşan bu uzay yüklerinin başlıca parametreleri: yönleri, hızlan ve dağılımlarıdır. Ayrıca uzay yükleri, verilen geometrideki elektrik alan ve akım yoğunluğu gibi elektriksel parametreleri de oldukça etkilemektedir. Ancak literatürde uzay yüklerinin karakteristikleri ve elektrotlar arasındaki dağılımı ile ilgili bilgiler kompleks geometrilerde oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, Laplas elektrik alan ve korona parametrelerim elde etmek için sonlu farklar metodunun (SFM) bir PC versiyonu geliştirilmiştir. Bu nümerik metot, koaksiyel ve değişik eksenel yerdeğişim değerlerine sahip olan paraksiyel sisteme uygulanmıştır. İlave olarak, ikiz iletkenli geometride Poisson durumunda çözüm elde etmek için sonlu farklar metodu (2) (SFM2) geliştirilmiştir. Koaksiyel ve paraksiyel sistem için, Laplas denkleminin çözümünde analitik, SFM ve SEM metotları kullanılmış ve elde edilen neticeler karşılaştırılmıştır. Doz iletkenli sistem için ise, Laplace denkleminin SEM, SFM2 çözümleri yapılırken, Poissonian denklemi sonuçlan SFM2 ile bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda ise SFM2 metodunun daha da geliştirilerek ikiz iletkene uygulanabilirliği tartışılmıştır. Bilim Kodu : 5001006 Anahtar Kelimeler : Poisson, Laplas, Elektrik alan hesabı, de yüksek gerilim, Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
ELECTRIC FIELD SOLUTION BY FINITE DIFFERENCE METHOD (M. Sc. Thesis) Serkan AYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1998 ABSTRACT In addition to theoretical studies, during a corona discharge, investigations of producing and drifting space-charges are also very important for many industrial applications. Main parameters of these space-charges are their directions, velocities and distributions. In literature, there is limited knowledge related to the transportation and distribution of the space-charges between the electrodes. Corona discharge has significant importance, since, the space-charges affects the electrical parameters like electric field and current density. In the present study, to obtain corona parameters a PC version of finite difference method is implemented. This numeric method is applied both to the coaxial and paraxial system. In addition, a new finite difference method (2) (FDM2) is also used to obtain the solution of the Poisson equation for the twin conductor system. For FDM2, Matlab 3.1 1 software is used. For coaxial and paraxial systems Laplace equation results are obtained analytically, by finite difference method (FDM) and finite element method (FEM). Furthermore, Poisson equation solution is made by using FDM for these configurations. For twin conductor system, FEM and FDM2 solutions of Laplace equation and FDM2 solution of Poissonian equation are also obtained. Applicability of FDM program to twin conductor system and to increase efficiency of FDM2 are discussed. Science Code Key Words Page Number Adviser 5001006 Poissonian, Laplace, Electric field, dc high voltage 97 Associate Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIO?LU