Seri üretim hatlarında görüntü işlemeyle kalite kontrolu
Quality control on production line by image processing
- Tez No: 76381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada CCD kamera ile görüntü işleme teknikleri kullanarak birkaç imalat parçası üzerinde boyutsal analiz ve kontrol işlemleri yapılmıştır. Üretim hatlarında son hale gelmiş parçaların bulundukları ortamdan görüntüleri alınarak iki boyutlu olarak analizi yapılmıştır. Kullanılan CCD kamera ile görüntü işleme sistemiyle parçanın bulunduğu ortam en kısa sürede tarama işlemi yapılarak görüntüler elde edilmiş, fakat görüntü işleme işlemleri ayrıca gerçekleştirilmiştir. Elde edilen görüntüler üzerinde tek nesne ve arka plan olduğundan görüntü işleme teknikleri kullanılmış ve bu görüntü işleme teknikleri mevcut yazılım programı ile yapılmıştır. Bu işlemler sonucunda ikili moda gelmiş görüntü üzerinden boyutları, belirli ekran çözünme değerlerinde ve belirli toleranslar içinde nesnenin x eksenindeki uzunluğu hazırlanan bilgisayar programı ile tespit edilmiştir. Elde edilen değişik formatlardaki görüntüler gerçek ölçülerle karşılaştırılarak sonuçlar irdelenmiştir. Bu ölçüm sonuçları istatiksel olarak güvenilirliği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, several parts having circular or rectangular shapes are checked for their dimensions and quality by using a CCD camera and image processing techniques. The parts manufactured on production line were analysed for their two dimensional lengths. In the shortest time the image of production parts have been captured in terms of CCD camera and vision board but their image analysis have been performed in another area in the computer. The captured images having one object and background have been analysed by using image analysis software. At the end of these image processing, the images were transformed the binary image mode that the object dimensions on x axis were determined by the prepared computer routine in different monitor resolution and tolerance. Different image resolution measurements were compared with their real length at the end of the process. The reliability of measurements were analysed and tested by statistical techniques.