Covid-19'a yönelik algı ve tutumların değerlendirilmesi: Obsesif inançlar ve ölüm kaygısının rolü
Evaluation of perceptions and attitudes towards Covid-19: The role ofobsessive beliefs and death anxiety
- Tez No: 763813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Covid-19 pandemisi, 2019 yılının son aylarında ortaya çıkmış ve tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye'de ve dünyada seyahat kısıtlamaları,toplu aktivitelerin kısıtlanması, karantina, maske, sosyal mesafe gibi tedbirler alınmıştır. Pandemi bireylerin günlük rutinlerinde, yaşamlarında değişikliklere yol açmıştır. Medyada yayınlanan Covid-19 haberleri, ölüm oranları, hastalıktan dolayı kendi hayatını kaybetme ya da yakınlarını kaybetme ihtimali insanlara ölüm kavramını hatırlatmaktadır. Tüm bu durumlar bireylerde çeşitli psikolojik tepkilere sebep olmaktadır. Bu tepkiler kaygıdan kayıtsızlığa genişbir yelpazede görülebilmektedir. Bu çalışmada Covid-19'a yönelik algı ve tutumların değerlendirilmesi, algı ve tutumların obsesif inançlar ve ölüm kaygısıyla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların 231'i kadın, 113'ü erkektir. Araştırmanın verilerinin elde edilmesi için Sosyodemografik Bilgi Formu, Koronavirüse Yönelik Algı ve Tutumları Değerlendirme Ölçeği (KATDÖ), Obsesif İnanışlar Ölçeği (OİÖ- 44) ve Ölüm Kaygısı Ölçeği (ÖKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için ise IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Çalışma verilerinin analizi, Bağımsız örneklem t Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann Whitney-u, Kruskal Wallis, Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre mükemmelliyetçilik/belirsizliğe tahammülsüzlük ve düşüncelerikontrol/önem verme koronavirüse yönelik algı ve tutumları pozitif yönlü ve anlamlı yordamaktadır. Kaçınma davranışlarıyla ölüm kaygısı, obsesif inançlar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Obsesif inançlar ile yaş, eğitim durumu, medeni durum ve cinsiyet değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Ölüm kaygısı ile yaş ve cinsiyet değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Covid- 19 disease surfaced in the last months of 2019 and affected the whole world. In order to prevent the spread of the disease, measures such as travel restrictions, restriction of collective activities, quarantine, masks and social distance have been taken in Turkey and in the world. The pandemic has led to changes in the daily routines and lives of individuals. Covid-19 news published on media, death rates, the possibility of losing their own life or losing their relatives due to the disease remind people of the concept of death. All these situations cause various psychological reactions in individuals. These reactions can be seen in a wide range from anxiety to indifference. In this study, it is aimed to evaluate perceptions and attitudes towards Covid-19, and to examine the relationship of perceptions and attitudes with obsessive beliefs and death anxiety. The sampleof the study consists of individuals between the ages of 18- 65 living in various provinces of Turkey, 231 women and 113 men. Sociodemographic Information Form, Perceptions and Attitudes towards COVID-19 Pandemic Questionnaire, Obsessive Beliefs Questionnaire (OBQ- 44) and Death Anxiety Scale were used to obtain the data of the study. IBM SPSS 25.0 program was used for data analysis. Analysis of the data was done with Independent sample t- Test, one- way analysis of variance (ANOVA), Mann Whitney-u, Kruskal Wallis, Pearson Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis. According to the findings of the research, perfectionism/intolerance of uncertainty and importance/control of thoughts predict positive and significant perceptions and attitudes towards coronavirus. A positive and significant relationship was found between avoidance behaviors and death anxiety and obsessive beliefs. It was observed that there were significant differences between obsessive beliefs and variables of age, gender, marital status and education level. It was observed that there were significant differences between death anxiety and age and gender variables.