Recovery of Verticillium dahliae from certified seed potatoes and characterization of strains by vegetative compability and aggressiveness
Verticillium dahliae'nın sertifikalı tohumluk patateslerden elde edilerek patojen ırklarının vejetatif uyum ve saldırganlık açısından karakterize edilmesi
- Tez No: 763909
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Patates (Solanum tuberosum L.), Türkiye'de ve dünyada çok önemli bir tarım ürünüdür. Buğday, mısır, pirinç gibi dört ana bitkisel üründen biridir ve özellikle gıda sanayi ile birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Patates'in üretimini etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar bakteriler, mantarlar, virüsler, mikoplazmalar, viroidler ve nematodlardır. Verticillium solgunluğu; toprak kaynaklı mantar olan Verticillium dahliae tarafından erkenden ölüme neden olan çok önemli bir patates hastalığıdır. Bu tezde, patojenite testi ile 110 Verticillium dahliae izolatı üzerinde çalışılmış olup, bu VCG'lerin 63'ü VCG4A'ya, 24'ü VCG4B'ye, 19'u VCG2A'ya ve bir izolat ise VCG2B'ye aittir ve V. dahliae'nın saldırganlığı ile yaygın olarak yetiştirilen patates çeşitlerinin V. dahliae'nin vejetatif uyumluluk gruplarına karşı direnci de test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Potato (Solanum tuberosum L.) is a very important agricultural crop in Turkey and throughout the world. It is one of the four major vegetable sources such as wheat (Triticum spp), corn (Zea mays L.), rice (Oryza spp.) and is especially used for the food industry and many different fields. There are lots of factors that affect the production of potato crops; bacteria, fungi, viruses, mycoplasmas, viroids, and nematodes. Verticillium wilt is a very important disease of the potato (Solanum tuberosum L.) that is caused by the potato early dying by the soilborne fungus Verticillium dahliae. In this thesis, we worked on 110 Verticillium dahliae isolates, 63 of these VCGs have belonged to VCG4A, 24 are VCG4B, 19 are VCG2A and one isolate belonges to VCG2B that was applied pathogenicity test. In this study, we performed to the aggressiveness of V. dahliae, and to test the resistance of widely cultivated potato varieties against vegetative compatibility groups of V. dahliae.