Erken lohusalık döneminde eş desteğinin emzirme adaptasyonuna etkisi
The effect of spousal suppor on breastfeeding adaptation in the early puerperium
  1. Tez No: 867549
  2. Yazar: SELİN ÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Araştırma, Özel Medigüneş Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine, erken lohusalık döneminde başvuran kadınlarda eş desteğinin emzirme adaptasyonuna etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma Şubat 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında planlanmış olup, Temmuz-Kasım 2023 tarihleri arasında, araştırmaya dahil edilme krtiterlerini karşılayan gönüllü 273 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Katılımcı Anket Formu, Erken Lohusalık Döneminde Eş Desteği Ölçeği, Emzirme Adaptasyonu Ölçeği ile yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Bu araştırmada toplanan veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde, tanımlayıcı istatistik teknikleri (frekans, yüzde, minimum-maksimum değerler, ortalama ve standart sapma) uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uyup uymadığı, Q-Q Plot grafikleri çizilerek ve çarpıklık ile basıklık değerlerinin ±3 değer aralığında olup olmadığına bakılarak değerlendirilmiştir. Niceliksel verilerin analizinde, normal dağılıma uygun veri setlerinde iki bağımsız grup arasındaki farklar bağımsız örneklem t testi ile, iki gruptan fazla olan durumlarda ise ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) kullanılmıştır. ANOVA sonucunda anlamlı farklar tespit edildiğinde, hangi grupların fark yarattığını belirlemek için Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın gücü“G. Power-3.1.9.2”programı kullanılarak hesaplanmıştır. 273 kişiye uygulanan analiz sonucunda α=0.05 düzeyinde, etki büyüklüğü 0.531 olarak bulunmuş ve post-hoc olarak hesaplanan çalışmanın gücü 1.00 olarak hesaplanmıştır. Post hoc analizi için minimum elde edilmesi gereken power değeri 0.67'dir. Bu durumda yapılan power kabul edilebilir düzeydedir, veri sayısı yeterlidir. Bulgular: Araştırmaya katılan katılımcıların tamamının evli, %50.9'unun 28 yaş ve üstü, %92.3'ünün evlenme yaşı 19 yaş ve üstü, kadınların %60.8 ve eşlerinin %54.6'sının lise mezunu, katılımcıların %61.2'sinin eşlerinin ise %97.1'inin çalıştığı, %95.2'sinin sosyal güvencesinin olduğu, %68.9'unun gelir-gidere denk olduğu, toplam doğum sayısının %73.3 ile ve yaşayan çocuk sayısının %74.7 ile 1 çocuk olduğu, son doğum şeklinin %76.6 ile sezaryen doğum, %94.5 inin kronik bir rahatsızlığının olmadığı, %74.7'sinin ilk emzirme deneyimi olduğu, yalnızca anne sütü ile besleme oranının ise %56.4 olduğu bulunmuştur. Katılımcıların erken lohusalık döneminde eş desteği algısı düzeyinin iyi (61.93 ± 13.63 ) olduğu görülmüştür. Erken lohusalık döneminde; öğrenim ve gelir düzeyleri yüksek olan, çekirdek aile yapısına sahip, eşinin öğrenim düzeyi yüksek olan ve sosyal güvenceye sahip, çalışan kadınların eş desteği algılarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sonuç: Erken lohusalık döneminde eş desteğinin emzirme adaptasyonunu olumlu yönden etkilediği görülmüştür. Anahtar Kelimeler; Erken lohusalık, lohusalık, eş desteği, emzirme, adaptasyon.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to determine the effect of partner support on breastfeeding adaptation in women who applied to the Gynecology and Obstetrics Polyclinic at Private Medigüneş Hospital in the early postpartum period. Materials and Methods: It was conducted as a cross-sectional study. The study was planned between February 2023 and December 2023, and was conducted between July and November 2023 with 273 volunteer participants who met the inclusion criteria. The research data was applied with the Participant Survey Form, Early Postpartum Spouse Support Scale, Breastfeeding Adaptation Scale and face-to-face interview technique. The data collected in this research was analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 software. Descriptive statistical techniques (frequency, percentage, minimum-maximum values, mean and standard deviation) were applied in data analysis. Whether the data complied with a normal distribution was evaluated by drawing Q-Q Plot graphs and checking whether the skewness and kurtosis values were within ±3 values. In the analysis of quantitative data, the differences between two independent groups were used with the independent sample t test in data sets suitable for normal distribution, and ANOVA (One-Way Analysis of Variance) was used in cases where there were more than two groups. When significant differences were detected as a result of ANOVA, Bonferroni correction was made to determine which groups made a difference. Additionally, Pearson correlation analysis was applied to examine the relationships between variables. The power of the study“G. Calculated using the ”Power-3.1.9.2" program. As a result of the analysis applied to 273 people, the effect size was found to be 0.531 at the α=0.05 level, and the power of the study calculated post-hoc was calculated as 1.00. The minimum power value required for post hoc analysis is 0.67. In this case, the power generated is at an acceptable level and the number of data is sufficient. Results: All of the participants in the study are married, 50.9% are 28 years old and over, 92.3% are 19 years old or over, 60.8% of the women and 54.6% of their spouses are high school graduates, 61.2% of the participants and 97.1% of their spouses are employed. , 95.2% of them have social security, 68.9% have income-expenditure equivalent, the total number of births is 73.3% and the number of living children is 1 child with 74.7%, the last type of birth is cesarean birth with 76.6%, 94.5% have a chronic condition. It was found that they had no discomfort, 74.7% of them had their first breastfeeding experience, and the rate of exclusive breastfeeding was 56.4%. It was observed that the participants' level of perception of spousal support in the early postpartum period was good (61.93 ± 13.63). In the early postpartum period; It has been determined that working women with high education and income levels, a nuclear family structure, a spouse with a high education level and social security, have higher perceptions of spousal support. Conclusion: It has been observed that spousal support during the early postpartum period positively affects breastfeeding adaptation. Keywords; Early puerperium, puerperium, spousal support, breastfeeding, adaptation.