Attitudes of young Turkish workers towards private pension plans
Türkiye'de çalışan gençlerin bireysel emeklilik planına yönelik tutumları
- Tez No: 582259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
1940'lardan bu yana kamu emeklilik planlarının oluşturulduğu Türkiye 2000'li yılların başında gönüllü özel emeklilik ayağını uygulamaya koydu ve 2016'da 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar için özel emeklilik planına otomatik katılımı başlattı. Bu tez, çalışan gençlerin Türkiye'deki bireysel emeklilik planına yönelik tutumlarını ve onların bireysel emeklilik planına dahil olma veya bundan vazgeçme kararlarını açıklamadaki faktörleri incelemektedir. Bu tez, kamu ve özel sektördeki iki farklı işyerinde, belediyeler ve alışveriş merkezleri olmak üzere, 18 ve 30 yaşları arasındaki gençlerle çalışan 29 yarı yapılandırılmış görüşmeyi içeren nitel bir çalışmaya dayanmaktadır. Görüşme verilerinin tematik analizini kullanarak bu tez, genç işçilerin emekliliğe karşı tutumlarının, emeklilik planında bulunma ve kalma motivasyonlarının, otomatik katılıma yönelik tutumlarının ve özel emekliliğe karşı güven ve güvensizlik nedenlerinin bir analizini sunmaktadır. Bu tez, çalışan gençlerin genel olarak emekli maaşları hakkında bilgilendirilmemesinin ve emekliliğe karşı miyop bir tavır sergilemesinin aynı zamanda özel emeklilik planına yönelik tutumlarını şekillendirdiğini ortaya koymaktadır. Otomatik katılım şeklinde uygulanan 'dürtme', bazı genç işçilerin özel emeklilik planlarında kalmasına yardımcı olurken bu tez, bireysel emeklilik sistemi içinde kalanların çoğunun özel emeklilik planlarını uzun vadeli bir tasarruf planı olarak görmediğini öne sürüyor. Bireysel emeklilik planından cayma sebepleri olarak mevcut mali gereksinimleri, emeklilik yaşının yüksek oluşunu, devlete, ekonominin durumuna ve özel sigorta şirketlerine olan güvensizliklerini ileri süren gençler için, dürtme teorisi başarısızlığa uğramıştır.
Özet (Çeviri)
Having established public pension schemes since the 1940s, Turkey introduced the voluntary private pillar in the early 2000s and launched the auto-enrolment in the private pension plan for all employees under 45 in 2016. Nevertheless, around 60 percent opted-out out the private pillar. This thesis explores the attitudes of young workers towards private pension plan in Turkey and the factors that young workers refer to in explaining their decisions to stay in or opt out of the private pension plan. The thesis relies on a qualitative study that includes 29 semi-structured interviews with working young people between the ages of 18 and 30 in two types of workplaces in the public and private sectors, namely municipalities and shopping centers. Using thematic analysis of interview data, the thesis offers an analysis of young workers' attitudes towards the retirement, their motivations for opting out and staying in the private pension plan, their attitudes towards auto-enrolment and their reasons for trust and mistrust towards the private pension plan. The thesis finds that young workers are generally ill informed about pensions and have a myopic attitude towards retirement, which also shape their attitudes towards the private pension plan. While the nudge, in the form of auto-enrollment, helped some young workers to stay in the private plans, the thesis suggests that most of those stayed in does not see private pension plans as a long-term saving plan. The nudge, however, failed to keep most young workers in the private pension plans, who referred to their current financial needs, preferring other saving mechanisms, high retirement age and mistrust towards the state, the state of the economy and private insurance companies as reasons for their decision to opt-out.