Mimari anlatımda teknoloji girdisinin değerlendirilmesi
The Assesment of technological tribute in architectural expression
  1. Tez No: 76413
  2. Yazar: ESİN BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA UTKUTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada, insanlığın başlangıcından bu yana ilişkilerini sürdüren mimarlık ve teknoloji birlikteliği araştırılmış, özellikle endüstri devriminden bu yana bu birlikteliğin aldığı boyut, teknolojinin mimari anlatıma yansıması, yansımanın nedenleri, boyutu, biçimi araştırılmıştır. Bu araştırmayı gerçekleştirebilmek için teknoloji kavramı incelenmiş, boyutları, gelişim ve dönüşümleri saptanmıştır. Teknolojinin ve mimarlığın ayrı ayrı ve birlikte erk alanları ile ilişkisi saptanmış, ayrıca ekonomik sistemlerin bu ilişkideki yeri sorgulanmıştır. Mimari anlatım ve teknolojinin anlatıma katılması, göstergebilim aracılığı ile çözümlenmiştir. Bu çözümleme sonucunda mimari ürünlerin erksel ve ticari rekabet endişesi ile biçimlendikleri ve teknolojinin kodlarını kullanarak iletişim kurmak ve bu endişeleri karşılamak üzere oluşturuldukları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the association of architecture and technology since the early ages of humanity, the changing dimension of this relation especially after the industrial revolution, the reflection of the concept of technology to the architectural expression, the incentives, the size and forms of this reflection were researched. In order to compose this inspection, the concept of technology was researched; its size, development, evolution and morphosis were determined. The relation of technology and architecture with the sources of power jointly and seperately were interrogated and also the status of the economical systems in these relations were determined as well. The architectural expression and tribute of technology to this concept were analysed by using semiotical approaches. As a result of this analysis, it was determined that the architectural products were formed in order to gain power within the system and to respond the commercial rivalry by using the codes of technology for communication.