Organizasyonlarda davranışın motivasyon temellerine ergonomik açıdan bakış
- Tez No: 76412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ORGANİZASYONLARDA DAVRANIŞIN MOTİVASYON TEMELLERİNE ERGONOMİK AÇIDAN BAKIŞ (Doktora Tezi) Can ÇALIŞKAN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1998 ÖZET Motivasyon, insan davranışlarının istenilen doğrultuya yönlendirilmesidir. Çalışanları motive etmek için ekonomik, psikososyal, örgütsel ve yönetsel motivasyon tekniklerinden faydalanılmaktadır. Bu motivasyon tekniklerinden hangisinin uygulanacağına ülkenin ve işletmenin şartlarına göre gereksinimleri tesbit edip uygulamak mümkündür. Bu teknikler doğru ve etkili kullanıldığında hiç kuşkusuz çalışanları motive eder. Gelişmekte olan ülkelerde çalışma koşullarının genellikle insancıl olmadığı görülmektedir. Özellikle küçük ve orta ölçekli sanayilerde bu olumsuz çalışma koşullan kendisini daha çok hissettirmektedir. Bu nedenle işyeri koşullarının ergonomik normlara göre düzenlenmesi gerekir. Bu çalışmada ergonominin motivasyon kuramındaki yeri incelenmiş, çalışanların olumsuz çalışma koşullarına gösterdiği endüstriyel davranışlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Ergonominin önemi bu tezde motivasyonel bakış açısı ile vurgulanmıştır. Bilim Kodu : 6002022 Anahtar Kelimeler : Ergonomi, Motivasyon, Endüstriyel davranış Sayfa Adedi : 112 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç. Dr.Hasan Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
ERGONOMICAL APPROACH TO THE MOTIVATIONAL BASIS OF BEHAVIOUR IN THE ORGANIZATIONS (Ph.D. Thesis) Can ÇALIŞKAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1998 ABSTRACT Motivation is changing human behaviour in the desired direction. In order to motivate the workers economical, psychosocial, organizational and managerial techniques of motivation are applied to. After determining the needs of the country and the company, one of these techniques can be choosen and implemented. If these techniques are used in a right and effective way, there is no doubt that they can motivate the workers. It is observed that the working conditions in the developing countries are generally not humanistic. Especially, in low size and middle size industries, these bad working conditions are more clear. For this reason working conditions should be organized according to the ergonomic norms. In this thesis, the place of the ergonomy in the motivation theory is reviewed and the industrial behaviour of the workers towards the bad working conditions is tried to be determined. In this thesis the importance of the ergonomy is emphasised from the motivational point of view. Science code : 6002022 Key words : Ergonomics, Motivation, Industrial behaviour Page number : 112 Adviser : Assistant Prof.Dr. Hasan Hüseyin ÖNDER