Güneş takipli bir sistemin bilgisayar kontrollü tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 76424
  2. Yazar: DURAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM SAİT ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
GÜNEŞ TAKİPLİ BİR SİSTEMİN BİLGİSAYAR KONTROLLÜ TASARIMI VE UYGULAMASI (Doktora Tezi) Duran KORKMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1998 ÖZET Bu çalışmada güneş kollektörü sistemi, üzerine belirli açısal aralıklarla yerleştirilmiş olan ışık duyar elemanlarından alınan bilgiler elektronik devrelerden geçirilerek bir bilgisayara alınmakta ve bu bilgiler işlenerek sistemin ihtiyacına uygun biçimde sisteme bağlı tahrik motorlarının hareketini başlatıp, motora bağlı olan levhanın güneşe doğru hareketini sağlamaktadır. Sistemde güneş ışınlarını alıcı yüzey olarak biri sabit, diğeri hareketli iki levha kullanılmıştır. Sabit levha üzerine ışınların devamlı dik gelmediği, hareketli levhanın ise üzerinde bulunan izleme mekanizması sebebiyle ışınları devamlı dik aldığı gözlenmiştir. Sabit ve hareketli levhalar üzerinde aynı anda ve aynı noktada ölçülen sıcaklık değerlerinden istifade ederek verim hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen sonuç değerlerinden, hareketli olan levhanın veriminin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.11.01 Güneş, izleme, kollektör 91 Doç. Dr. Etem Sait ÖZ
Özet (Çeviri)
THE DESIGN AND APPLICATION OF TRACKING COLLECTOR WITH A COMPUTER CONTROL SYSTEM (Ph.D. Thesis) Duran KORKMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1998 ABSTRACT In this study, data taken from light sensitive sensors seated on the system with different angles was collected by a computer and processed according to requirements of the system. This data is then used to give action to the motors which provide the movement of the sheet towards the Sun. In the system one of the sun rays collector was designed to be static while the other in motion. Sun rays could not be collected by the static sheet with a right angle whereas, they were collected with a right angle by mobile sheet due to the relevant movements provided by the system.. The output of the both systems has been calculated by measuring the temperature on the sheets. The results has shown that in terms of the temperature values the yield of the mobile sheet was much higher than that static sheet. Science Code : 626. 11.01 Key Words : Solar, tracking, collector Page Number : 9 1 Superviser : Assoc. Prof. Dr. Etem Sait ÖZ