Dijital çağda tüketim kültürünün ürünü olan hızlı moda bakımından bağlanma stilleri, sosyal ve duygusal yalnızlık ve kompulsif satın alma davranışı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
A study on the relationship between attachment styles, social and emotional loneliness and compulsive buying disorder in terms of fast fasion consumption in digital age
  1. Tez No: 764347
  2. Yazar: EBRU GÖZÜM KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, günümüzde önemli bir yer edinmiş olan çevrimiçi alışveriş davranışı açısından bağlanma stilleri, sosyal ve/veya duygusal yalnızlık ve kompulsif satın alma davranışı arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Hızlı tüketim kültürü ve dijital çağın etkisiyle ortaya çıkan geleneksel alışverişin çevrimiçi alışverişe evrimi, bireyde de önemli değişikliklere sebep olmuştur. Lee ve Park (2008), kompulsif alışveriş davranışlarına sahip kişilerin, önemli normatif standartları hatırlamamak için alışveriş yaparken başkaları tarafından görülmekten kaçınmak isteyebileceklerini ve çevrimiçi alışverişin onlara bu fırsatı tanıdığını iddia etmektedir. Çevrimiçi alışveriş bu anlamda bireye aradığı alternatif alışveriş deneyimini sunar (LaRose, 2001; Lee, Lennon ve Rudd, 2000; Schlosser, Black, Repertinger ve Freet, 1994).Son yıllarda yapılan araştırmalarda kompulsif satın alma bozukluğunun endişe verici boyutu açığa çıkmıştır. Kontrolsüz satın alma davranışlarının sonunda da borçlanma (%58.3), iflas (%41.7), tanıdıklardan gelen eleştiri (%33.3), suçluluk (%45.8), cezai sorunlar (%8.3), yasal ve mali (%8.3) sonuçlara yol açabilirken; intihar girişimlerine bile sebep olabildiği savunulmuştur. (Christenson, Faber, DeZwaan, vd., 1994; O'Guinn ve Faber, 1989) Bireyin satın alma alışkanlığının değişmesi, yalnızca internet kullanımının artması ile değil, bununla birlikte sosyal medya, çevrimiçi alışveriş platformları ve beraberinde gelen sosyal dayatmalar gibi farklı uyarıcıların tetikleyici etkisiyle kullanımı teşvik edilmiştir. Bu çalışmada, çevrimiçi tüketim kültürünün ürünü olan hızlı moda etkenleri ile birlikte anlaşılmaya çalışılacak ve bağlanma stilleri, sosyal ve duygusal yalnızlık ve kompulsif satın alma davranışı arasındaki ilişkiler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to search the relationship between the attachment styles in terms of online shopping behavior and social and/or emotional loneliness and compulsive buying behavior, which are essential subjects nowadays. The evolution of traditional shopping to online shopping fluctuated with the fast consumption culture and the internet age caused significant changes on individuals. According to the studies of Lee and Park (2008), online shopping allows individuals who have compulsive shopping disorders and want to not remember normative standards, to avoid being seen while shopping. Recent research highlight the concerning aspect of the compulsive buying disorder. As a result of the behaviors of uncontrollable buying, it causes the debt, (%58.3), bankruptcy (%41.7), the judgments from the acquaintance (%33.3), guilt (%45.8), criminal problems (%8.3), juridical ve financial (%8.3) results, also it asserted that it cause to the suicide attempts (Christenson, Faber, DeZwaan, vd., 1994; O'Guinn ve Faber, 1989). The individual's change of buying behavior is not only affected by the use of the internet but also by social media, influencers, online shopping platforms and herewith the social impositions as different stimulants have been triggering factors promoted the online shopping behavior. This study aims to understand the factors of the fashion becoming the result of fast consumption culture and the relationship between the compulsive buying behavior and commitment styles, social and emotional loneliness.