Tarihi süreçte Artvin
Artvin in the historical process
- Tez No: 764519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Artvin coğrafi konumundan dolayı tarih boyunca birçok millete ve mücadeleye tanıklık etmiştir. Köklü ve zengin uygarlıkların yerleşim yeri olan Artvin hakkında ilk yazılı belgeye Urartu yazıtlarında rastlanmaktadır. Milattan önceki dönemlerde Kimmerler ve İsktiler gibi birçok kavimin yerleştiği bölge, Bizanslılar, Sasaniler, Müslümanlar, Gürcüler ve Ermeniler tarafından da istila edilmiştir. Daha sonra Türklerin bölgeye gelmesi ve yerleşmesi sonucu Türkleşip Müslümanlık benimsenmeye başlanmıştır. Selçuklu hâkimiyetinin ardından, I.Selim'in Gürcistan'a yaptığı seferler sırasında Osmanlı idaresine geçen Artvin 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Osmanlı Devlet'inin elinden çıkmıştır. Yaklaşık 40 yıl Rus işgalinde kalan Artvin'in tekrar anavatana katılışı sürecinde birçok göç ve savaş yaşanmıştır. Bağımsız Türk Devleti oluşturmaya çalışan TBMM hükümetinin girişimleri sayesinde Artvin kesin olarak Türkiye'ye katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artvin has witnessed many nations and struggles throughout history due to its geographical location. The first written document about Artvin, the settlement of deep-rooted and rich civilizations, is found in Urartian inscriptions. The region, where many tribes such as Cimmerians and Scythians settled, was also invaded by Byzantines, Sassanids, Muslims, Georgians and Armenians. Later, as a result of the arrival and settlement of the Turks in the region, Turkification began to be adopted. After the Seljuk domination, Artvin, which was under Ottoman rule during the campaigns of Selim I to Georgia, was out of the hands of the Ottoman State in the 1877-1878 Ottoman-Russian War.In the process of rejoining Artvin, which was under Russian occupation for about 40 years, many migrations and wars were experienced. Artvin definitively joined Turkey with the initiatives of the GNAT government, which was trying to create an independent Turkish State.