Pronator quadratus serbest kas flebi ile dinamik gülme reanimasyonu: Kadavra çalışması
Dynamic smile reanimation with pronator quadratus free muscle flap: A cadaver study
- Tez No: 764572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İĞDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Pronator Quadratus kasının morfolojik özelliklerinin belirlenmesi ve fasiyal reanimasyonda potansiyel kas flebi olarak kullanılabilirliğinin kadavra üzerinde gösterilmesi ve oluşturulacak reanimasyon modeliyle, donör motor sinirler ile anatomik ilişkisini incelemeyi amaçlamaktayız. Tercih edilen donör sinirlerin morfolojik özelliklerinin ve anatomik işaretlerinin incelenmesi de çalışmanın amaçları olarak belirlenmiştir. Materyal ve Metod: 6 adet kadavra çalışmaya dahil edildi. Yüz germe insizyonunu boyun bölgesine uzatarak fasiyal sinir ve dalları, masseterik sinir, hypoglossal sinir, fasiyal arter ve ven yapıları incelendi. Ön kol volar yüzünden pronator quadratus kasına ulaşılıp, kasa ve pedikülüne ait morfometrik veriler incelendi. Yüz bölgesine transfer edilen pronator quadratus kasının motor siniriyle donör sinirler arasında koaptasyon sağlanarak fasiyal reanimasyon modeli oluşturulup ölçümleri yapıldı. Bulgular: İncelenen yapıların sağ ve sol taraflı karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi. Pronator quadratus kasının alan, kalınlık ve pedikülün sinir, arter ve ven uzunluk ortalaması sırasıyla 1730,72±291,69 mm2, 7,34±0,76, 941,2±110,2 mm, 917,4±71 mm, 918,3±70,03-918,6±69,8 mm olarak hesaplandı. Pediküle ait sinir, arter ve ven çaplarının ortalaması sırasıyla 1,83±0,28 mm, 2,51±0,41 mm, 3,58±0,75 mm-2,96±0,52 mm idi. Fasiyal sinirin bukkal ve zigomatik dalının uzunluğu ortalama sırasıyla 44,97±7,01 mm, 45,17±10,49 mm idi. Sonuç: Çalışmamızın bulguları sonucunda pronator quadratus kasının kolay ulaşılabilir olması, sabit anatomik seyirli olması, yüz ve boyun bölgesindeki nörovasküler yapılar ile kolayca anastomoz ve koaptasyon yapılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Pronator quadratus kasının yeterli uzunlukta olan pedikül uzunluğu ile çalışmaya dahil edilen bütün donör sinirlere kolayca koaptasyon sağlandığı, çap açısından önemli bir fark olmadığı görüldü. Pronator quadratus kası ile yapılacak olan fasiyal reanimasyonda yüz bölgesinde belirgin şişlik olmadan, yeterli pedikül uzunluğuna sahip serbest kas flebi olarak kullanılabileceği sonucuna ulaşıldı. Çalışmamızın klinik çalışmalar ile desteklenmesi ve sonuçların alternatif yöntemlerle kıyaslanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the morphological characteristics of the pronator quadratus muscle and show its potential usability on the cadaver as a microvascular free muscle flap in fascial reanimation and describe the anatomical relationship between the flap and the donor motor nerves often used in facial reanimation on a cadaver model. Material and Method: 12 facial halves, 12 neck halves, and 12 upper extremities of 6 human cadavers were studied in this study. The facial nerve and its branches, the masseteric nerve, the hypoglossal nerve, and the facial artery and vein structures were explored by extending the facelift incision to the neck region. After disection of the pronator quadratus on the volar aspect of the forearm, the morphometric data of the muscle and pedicle were measured. The facial reanimation model was created by coapting the motor nerve of the pronator quadratus and the donor nerves in the facial region. Results: There was no statistically significant difference between the structures studied on the right and left sides. The mean area, thickness and nerve, artery and vein length of the pedicle of the pronator quadratus muscle were 1730.72 ± 291.69mm2, 7.34 ± 0.76, 941.2 ± 110.2, 917.4 ± 71, 918.3 ± 70.03-918.6 ± 69.8 mm (mean±SD), respectively. The mean diameters of the nerve, artery and vein of the pedicle were 1.83 ± 0.28 mm, 2.51 ± 0.41 mm, 3.58 ± 0.75 mm-2.96 ± 0.52 mm (mean±SD), respectively. Conclusion: The pronator quadratus is easily accessible, has a constant anatomical course, and microvascular anastomosis and coaptation with the neurovascular structures in the face and neck region can be easily performed. We have demonstrated that the pronator quadratus flap can be utilized in facial reanimation operations with sufficient pedicle length and without causing significant swelling in the face.