Erken çocukluk döneminde STEM etkinliklerinin çocukların bilimsel süreç becerilerine ve eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of STEM activities in early childhood on children's scientific process skills and critical thinking skills
  1. Tez No: 863730
  2. Yazar: EDANUR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KINIK TOPALSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada erken çocukluk döneminde STEM etkinliklerinin çocukların bilimsel süreç becerilerine ve eleştirel düşünme becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinin Küçükçekmece ilçesinde bulunan devlete bağlı bağımsız bir anaokulunda öğrenim görmekte olan 60-72 aylık 32 çocuk katılmıştır. Araştırmada ön-son test kontrol, deney gruplu yarı deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Deney grubunu öğle grubunda öğrenim görmekte olan 19 çocuk oluştururken, kontrol grubunu sabah grubunda öğrenim görmekte olan 13 çocuk oluşturmuştur. Deney grubundaki çocuklar sekiz haftalık süre boyunca MEB müfredatı ile birlikte STEM eğitim programına katılmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar ise MEB müfredatına uygun öğrenim görmeye devam etmişlerdir. Araştırmada kullanılan STEM etkinlikleri bir Avrupa Birliği Projesi olan e Twinnig projesi kapsamında, araştırmacının da dahil olduğu proje ortakları tarafından geliştirilmiştir. 5E Öğrenme Modeli kullanılarak hazırlanan etkinlikler, ''İklim Değişikliği ve Küresel Isınma'' ile ''Geri Dönüşüm'' temalı 27 etkinlikten oluşturulmuştur. Veri toplama sürecinde“Demografik Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Dönem Bilimsel Süreç Beceri Testi”ve“5-6 Yaş Çocuklar İçin Felsefi Sorgulama Yoluyla Eleştirel Düşünmenin Değerlendirilmesi Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analiz sürecinde ise SPSS 25.0 programında Bağımsız Örneklem T-test ile Bağımlı Örneklem T-test analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda kontrol grubundaki öğrencilerin ön-son test bilimsel süreç becerileri ile eleştirel düşünme becerileri arasında anlamlı farklılık olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of STEM activities in early childhood on children's science process skills and critical thinking skills. 32 children aged 60-72 months who were studying in a state-affiliated independent kindergarten in Küçükçekmece district of Istanbul province participated in the research. In the research, pre-posttest control and quasi-experimental design method with experimental group was used. The experimental group consisted of 19 children studying in the afternoon group, while the control group consisted of 13 children studying in the morning group. Children in the experimental group participated in the STEM education program along with the Ministry of Education curriculum for an eight-week period. Children in the control group continued to receive education in accordance with the Ministry of Education curriculum. The STEM activities used in the research were developed by the project partners, including the researcher, within the scope of the e Twinnig project, a European Union Project. The activities prepared using the 5E Learning Model consist of 27 activities with the themes of“Climate Change and Global Warming”and“Recycling”. During the data collection process,“Demographic Information Form”,“Preschool Scientific Process Skills Test”and“Evaluation of Critical Thinking Through Philosophical Inquiry Scale for 5-6 Year Old Children”were used. During the data analysis process, Independent Sample T-test and Dependent Sample T-test analysis were used in the SPSS 25.0 program. At the end of the study, it was found that there was no significant difference between the pre-post test scientific process skills and critical thinking skills of the students in the control group (p>0.05). On the other hand, it was determined that there was a significant difference between the pre-post test scientific process skills and critical thinking skills of the students in the experimental group (p < 0.05). As a result of the findings of the research, STEM activities enabled children to develop questions, philosophical inquiry, language and cognitive abilities, which are the sub-dimensions of critical thinking. It was concluded that the students improved their skills and observation, classification, prediction, measurement, inference and communication skills, which are the sub-dimensions of scientific process skills.