İnsan kaynakları uygulamalarının dijitalleşmesi ve iş sonuçlarına etkisi
Digitalization of human resources practices and its impact on job results
- Tez No: 764597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsan kaynakları uygulamalarının dijitalleşmesi ve iş sonuçlarına etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, Türkiye'de perakende sektöründe faaliyet gösteren ve 700'den fazla mağazası bulunan bir perakende şirketinin genel merkezinde görev yapan 415 beyaz yakalı çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel ve nicel araştırmanın birlikte yapıldığı çalışmada, şirketin insan kaynakları uygulamalarının dijitalleşme süreci nitel olarak incelenmiş, ilişkisel tarama modeliyle de çalışanların dijitalleşmenin iş sonuçlarından olan duygusal bağlılık, bireysel ve örgütsel performans üzerindeki etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca sosyal medya kullanımının dijitalleşme algısının bağlılık ve bireysel ve örgütsel performans üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda seçilen perakende şirketinde insan kaynakları uygulamalarının dijitalleşme sürecinde yapıldığı, dijitalleşmenin duygusal bağlılık, bireysel ve örgütsel performans arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Ayrıca çalışanların sosyal medya kullanımının dijitalleşme, bireysel ve örgütsel performans üzerinde olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to examine the digitalization of human resources practices and their impact on business results, was carried out with the participation of 415 white-collar employees working in the headquarters of a retail company operating in the retail sector in Turkey and having more than 700 stores. In the study, in which qualitative and quantitative research were carried out together, the digitalization process of the company's human resources practices was analyzed qualitatively, and the effect of digitalization on the emotional commitment, individual and organizational performance of the employees was tried to be determined with the relational scanning model. In the study, the effect of digitalization perception of social media use on commitment and individual and organizational performance was also examined. As a result of the study, it was found that human resources practices were carried out in the digitalization process in the selected retail company, and there were positive and significant relationships between digitalization, emotional commitment, and individual and organizational performance. In addition, it has been determined that the use of social media by employees has a positive effect on digitalization, individual and organizational performance.