Açık kaynak istihbaratı bağlamında yeni bir veri kaynağı olarak sosyal medya
Social media as a new data source in the context of open source intelligence
  1. Tez No: 764626
  2. Yazar: AHMET EMİN CERRAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sosyal medya kullanımının ciddi düzeyde artışı ile meydana gelen veri potansiyeli, yeni bir istihbarat disiplini olarak sosyal medya istihbaratını (SOCMINT) ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya platformlarından ihtiyaçlar doğrultusunda anlık veya sistematik şekilde veri toplanarak, toplanan bu verilerin kullanımını öngören SOCMINT'in, kitlelerin duygusal analizini yapmak, suç motivasyonunu öğrenmek ve önleyici faaliyetlerde bulunmak gibi faydaları bulunmaktadır. Geleneksel yöntemlerin sosyal medya istihbaratındaki aşamalara uyum sağlama kabiliyeti yetersiz kaldığı için bu disiplinde, makine öğrenmesi ve AI gibi araçlar kullanılmaktadır. SOCMINT'in sunmuş olduğu avantajlar kadar veri kirliliği, sosyal medya jargonunun tanımlanması, algı yönetimi, oto-sansür tepkisi, verilerin doğrulanması ve nitelikli personel ihtiyacı gibi geliştirilmesi veya çözümlenmesi gereken dezavantajları da bulunmaktadır. Bu bağlamda hazırlanan bu çalışma; kullanıcıların, özel şirketlerin, STK'lerin, terör örgütlerinin, organize suç örgütleri ve uyuşturucu kartellerinin kendi amaç ve çıkarları doğrultusunda kullanmakta olduğu sosyal medya platformlarının, istihbarat birimleri aracılığıyla devletler tarafından da ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabileceğini analiz etmektedir. Sosyal medyanın kavramsal çerçevesinin, dünya genelinde ve Türkiye özelinde kullanımının, olumlu ve olumsuz taraflarının, SOCMINT sürecinin işleyişinin ve bu disiplinin faydalarının nitel araştırma yöntemlerinden kaynak taramasıyla ele alan çalışmanın sonucunda; gerekli teknik imkânlar, nitelikli personeller ve diğer istihbarat disiplinleriyle eş güdümlü yönetilen faaliyetler ile sosyal medya üzerinden toplanacak verilerin istihbarat sürecinde etkili bir biçimde kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The immense potential of data, which stems from the dramatic increase in the use of social media, has created social media intelligence (SOCMINT) as a new type of discipline in the field of intelligence. SOCMINT has certain benefits, such as analyzing emotions of the masses, or learning and preventing motivations behind criminal activities by collecting data from social media platforms momentarily or systematically in parallel with the requirements. Since the capability of traditional methods to adapt to the social media intelligence processes is insufficient, this discipline makes use of tools such as machine learning and AI. However, SOCMINT also has certain disadvantages, which require to be improved or settled, such as data pollution, detecting social media slang, perception management, reactions to self-censorship, verification of data and the need for qualified staff. In this regard, this research paper argues that social media platforms are not only benefited by common users, private companies, NGOs, terrorist groups, organized crime groups or drug cartels, but also by governments through intelligence units in parallel with their requirements. As a result of this research, which examines the conceptual framework of social media, its use across the globe and in Turkey, its advantages and disadvantages, how the SOCMINT process works and the advantages of this discipline by using qualitative research methods and literature review, it is concluded that data gathered from social media in conjunction with certain technical means, qualified staff and operations carried out in coordination with other intelligence disciplines can be used effectively during the intelligence process.