An actor-partner interdependence mediation model of emotional manipulation on commitment via satisfaction of couples in romantic relationships
Romantik ilişkideki çiftlerin duygusal manipülasyonunun ilişkiye bağlılıklarına etkisinde ilişki doyumlarının aracı rolü: Aktör-partner karşılıklı bağımlılık aracı modeli
  1. Tez No: 764648
  2. Yazar: GÖKÇEN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, bağlılık ve duygusal manipülasyon arasındaki ilişkide ilişki doyumunun aracı rolünü araştırmaktır. Bu çalışmanın katılımcıları, 18-29 yaşları arasında beliren yetişkinlik döneminde olan ve en az 6 aydır birlikte olan 221 flört eden çiftten (N=442) oluşmaktadır. Uygun örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin toplanmasında Yatırım Modeli Ölçeğinin Türkçe versiyonu, Duygusal Manipülasyon Ölçeğinin Türkçe versiyonu ve Demografik ve İlişkisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Önerilen modelde bağlılık ve duygusal manipülasyon arasındaki ilişkide ilişki doyumunun aracı rolü araştırılmıştır. Mevcut modeli test etmek için Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Aracılık Modeli (APIMeM) yürütülmüştür. Analizlerin sonuçları, bağlılık ve duygusal manipülasyon arasındaki ilişkiye, her iki taraf için de ilişki doyumu yoluyla kısmi aracılık edildiğini ortaya koymuştur. Mevcut çalışmanın sonuçları alanyazın ışığında tartışılmış, kuram ve uygulamaya yönelik çıkarımlar belirtilmiş ve gelecekteki araştırmalar için öneriler detaylandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the mediating role of relationship satisfaction in the relationship between commitment and emotional manipulation. The participants of the current study consist of 221 dating couples (N=442) who are in the period of emerging adulthood between the ages of 18 to 29, and who have been dating for at least 6 months. The convenience sampling technique was utilized. Turkish version of the Investment Model Scale, the Turkish version of the Emotional Manipulation Scale, and the Demographic and Relational Information Form were administered to collect the data. In the proposed model, the mediating role of relationship satisfaction in the relationship between commitment and emotional manipulation was investigated. To test the current model, Actor-Partner Interdependence Mediation Model (APIMeM) was conducted. The results of the analyses suggested that the relationship between commitment and emotional manipulation was partially mediated via relationship satisfaction for both partners. The results of the current study were discussed in light of the literature, implications for theory and practice were given, and recommendations for further research were elaborated.