The effect of repeated exposure, picture presence and context reinstatement on truth judgments
Tekrarlı gösterim, fotoğraf varlığı ve bağlam değişikliğinin doğruluk yargıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 764653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİ BESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yalan haberlerin sosyal medya platformlarında yaygınlaşması sonucunda doğruluk yargılarımızı etkileyebilecek faktörleri ortaya çıkarmak kritik bir hale gelmiştir. Önceki araştırmalar, tekrarlı gösterimin ve bilgiye eşlik eden resimlerin, bireyleri bilginin doğru olduğuna inanmaya yönetebileceğini göstermektedir. Ancak sık sık rastlanılan sosyal medya paylaşımları göz önüne alındığında, doğruluk yargılarımızın altında yatan mekanizmaları anlamak için incelenmesi gereken üç konu vardır. Birincisi, bilgiye eşlik eden fotoğraflara tekrarlı bir şekilde maruz kalmanın doğruluk yargısını artırıp artırmadığını araştırmaktır. İkinci olarak, günlük hayatta yaygın olarak karşılaştığımız tekrarlı gösterimin ve bilgiye eşlik eden fotoğrafın doğruluk yargısı üzerindeki simültane etkilerini araştırmaktır. Üçüncüsü, tekrarlanan bilgilerdeki bir ayrıntı değişikliğinin (örneğin; eşlik eden fotoğraf) doğruluk yargılarına nasıl yansıdığını anlamaktır. Üç deneyden oluşan seride, yukarıda belirtilen sorulara bir cevap bulmak amaçlanmıştır. Birinci deneyde fotoğraflara önceden maruz kalmanın, eşlik ettiği bilgiler için belirtilen doğruluk yargılarını artırıp artırmadığı test edilmiştir. Sonuçlar, fotoğrafların tekrarlı gösteriminin doğruluk yargılarını artırmadığı ancak mevcudiyeti sebebiyle artırdığını göstermektedir. İkinci deney, tekrarlı gösterimin ve fotoğraf varlığının doğruluk yargısı üzerindeki aynı anda oluşan etkisini araştırmaktadır. İlk deneyin aksine, ifadelerin tekrarının doğruluk yargısını artırdığı ancak fotoğraf varlığının bir fark yaratmadığı gözlemlenmiştir. Son olarak üçüncü deney, tekrarlanan bilgilerdeki bir detay değişikliğinin (örneğin, fotoğraf detayı), doğruluk yargısını etkileyip etkilemeyeceğini araştırmaktadır. Deneyde manipülasyon olarak, ya bilgiye eşlik eden fotoğrafta bir ayrıntı değiştirilmiştir (değişen bağlam) ya da bilgi aynı fotoğraf ile tekrarlı bir şekilde gösterilmiştir (aynı bağlam). Sonuçlar, aynı detay ile tekrar eden ifadelere, detayı değişerek tekrarlayan ifadelere göre daha yüksek doğruluk yargısı verildiğini göstermiştir. Sonuçlar ve geleceğe yönelik araştırmalar; doğruluk (truthiness), yanıltıcı doğruluk etkisi (illusory truth effect) ve bağlamın aynı şekilde vurgulanması (context reinstatement effect) bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the spread of fake news on social media platforms, it becomes critical to unveil the factors that might influence our truth judgments. Previous research showed that repeated exposure and picture presence can bias individuals to believe that the information is true. However, when frequent social media postings are taken into consideration, there are three issues that need to be specified further in order to understand the underlying mechanisms of our truth judgments. The first is to investigate whether repeated exposure of pictures increases truth ratings or not. Second, it is important to uncover the joint effects of repetition and picture presence on truth judgments as it can be frequently seen in social media postings. Third, little is known about how a detail change (e.g., accompanying picture) in repeated information is reflected on truth judgments. In a series of three experiments, we aimed to find an answer for the abovementioned questions. In Experiment 1, we tested whether prior exposure to pictures would increase truth ratings for the associated statements. The repetition of pictures did not increase truth ratings but their mere presence did. In Experiment 2, we explored the simultaneous effect of repetition and picture presence on truth judgments. Contrary to Experiment 1, repetition of statements increased truth ratings but the presence of pictures did not produce a significant change. Finally, Experiment 3 aimed to understand whether a context change (e.g., picture details) in the repeated information would affect truth ratings or not. As a manipulation, either a detail was changed in the accompanying picture (changed context) or it was repeatedly exposed with the same picture (reinstated context). The results showed that statements with reinstating context were given higher truth ratings than statements with changed context. The results and the future research are discussed in the context of the truthiness effect, the illusory truth effect and the context reinstatement.