Gerçekçi oyunculukta es: Stanislavski'nin çalışmalarının modernlik ve süreklilik bağlamında incelenmesi
Pause in realistic acting: An analysis of Stanislavsky's works on the contexts of modernity and continuity
- Tez No: 764659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜNSÜR YÜCEİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, modernleşmenin tiyatro sanatına etkilerini odağına alarak Konstantin Stanislavski'nin oyunculuk çalışmalarını çağ için kritik unsurlar olan süreklilik ve es kavramları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Hem ülkesi hem dünya için radikal değişimlerin olduğu bir dönemde oyunculuğu sistemleştirme çabasıyla öncü olan Stanislavski'nin sahne evreninde süreklilik vurgusunun ve oyuncunun es çalışmalarına verdiği önemin dönemin zaman deneyimiyle ilişkisi araştırmanın odağına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Konstantin Stanislavsky's acting method through the concepts of continuity and pause, which are critical elements for his time, by focusing on the effects of modernization on the art of theatre. As a pioneer through his efforts to systematize the art of acting in a period of radical changes for both his country and the world, Stanislavsky's emphasis on continuity and the element of pause will be analyzed through the lens of the specific time experience of his era.