Covid-19 pandemisinin Van ili Gürpınar ilçesi eğitim politikalarına etkisi
The Covid-19 pandemic impact on educational policies in Gurpinar district of Van province
- Tez No: 764658
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMENAF TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son dönemde dünyayı etkisi altına alan Covid-19, Çin'in Hubei Eyaletinin Wuhan Kenti'nde ortaya çıkmış ve yaşamın birçok alanında etki göstermiştir. Mart 2020 itibariyle Türkiye'de görülmeye başlanan Covid-19 salgınının doğrudan ve dolaylı etkileri günlük yaşamı aksatarak sorunlara yol açmış ve bu aksama etkisini eğitim alanında da göstermiştir. Bu kapsamda Türkiye'de 11 Mart 2020'de yapılan ilk istişarenin ardından anaokulları, ilkokullar, ortaokullar, liseler ve yükseköğretimde eğitime ara verilmiştir. Ardından 23 Mart 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan bir kararla yüzyüze eğitime ara verilmiş uzaktan eğitim programı başlatılmıştır. Covid-19 salgını birçok ülkede eğitim sistemini etkileyerek eğitimin uygulanma biçiminde köklü değişikliklere neden olmuştur. Ülkemiz de bu durumdan etkilenmiş, yüzyüze eğitime ara vermiş, henüz çok genç bir eğitim politikası olan uzaktan eğitim sistemine geçmiştir. Bu çalışmada Covid-19 pandemisinin Van ili Gürpınar ilçesi eğitim politikalarına etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19, which has affected the world recently, emerged in Wuhan City of China's Hubei Province and has affected many areas of life. The direct and indirect effects of the Covid-19 epidemic, which started to be seen in Turkey as of March 2020, caused problems by disrupting daily life, and this disruption also showed its effect in the field of education. In this context, education was suspended in kindergartens, primary schools, secondary schools, high schools and higher education after the first consultation in Turkey on March 11, 2020. Then, on March 23, 2020, with a decision taken by the Ministry of National Education, face-to-face education was suspended and the distance education program was started. The Covid-19 epidemic has affected the education system in many countries and caused radical changes in the way education is implemented. Our country was also affected by this situation, suspended face-to-face education, and switched to the distance education system, which is a very young education policy. In this study, the effect of the Covid-19 pandemic on the education policies of the Gürpınar district of Van province was examined.