Akçadağ ilçesi halk inanışlarının geleneksel Türk dini açısından değerlendirilmesi
Evaluation of folk beliefs in Akçadağ district in terms of traditional Turkish religion
  1. Tez No: 764665
  2. Yazar: HİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada Malatya İli Akçadağ ilçesi Halk İnanışları ele alınmıştır. Araştırma alanı Akçadağ ilçesi ve köyleri ile sınırlandırılmıştır. Çalışma, giriş kısmı ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, önemi, kapsamı, sınırlılıkları ve yöntemi ve Akçadağ'ın tarihi ve sosyal yapısı hakkında da genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde geçiş dönemi ile ilgili halk inanış ve uygulamaları; doğum, evlilik ve ölüm ile ilgili olacak şekilde gruplandırılarak anlatılmıştır. İkinci bölümde tabiatla ilgili inanışları; su, yağmur, ağaç, ateş, hayvan ve taş-kaya ile ilgili inanç ve uygulamalar ile Akçadağ'daki ziyaret kültürü ve ziyaret yerleri ile ilgili bulgular ortaya konulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve saha araştırması tekniği kullanılmış olup, saha araştırmasında 44 kadın, 35 erkek olmak üzere 79 kişi ile yüz yüze görüşülmüştür. Ulaşılan verilerin Dinler Tarihi açısından değerlendirilmesinde deskriptif ve fenomenoloji metotları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Folk Beliefs of Malatya Akçadağ district were discussed. The research area is limited to the town of Akçadağ and its villages. The study consists of an introduction and two main parts. In the introduction part, general information about the subject, purpose, importance, scope, limitations and method of the research and the historical and social structure of Akçadağ are given. In the first part, folk beliefs and practices related to the transition period; It is explained by grouping it about birth, marriage and death. In the second part, their beliefs about nature; In this study, beliefs and practices related to water, rain, tree, fire, animals and stone-rock, as well as the culture of visiting and visiting places in Akçadağ were revealed. In the study, literature review and field research technique, which are qualitative research methods, were used, and 79 people, 44 women and 35 men, were interviewed face-to-face in the field research. Descriptive and phenomenological methods were used to evaluate the obtained data in terms of History of Religions.