İş analitiğinin kurumsal performans üzerindeki etkisinde iş zekasının rolü
The role of business intelligence in the impact of business analytis on organizational performanc
  1. Tez No: 764714
  2. Yazar: SEZGİN BAYRAM KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İş analitiğinin kurumsal performans üzerindeki etkisinde iş zekasının rolünü incelemek amacıyla yapılan bu çalışma, ilişkisel tarama modelinde olup yönetim bilişim uygulamaları kullanan şirketlerdeki profesyonel çalışanların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca işletmenin pazar koşulları ile iş anatiliği, iş zekası ve kurumsal performansı arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda kurumsal performans ile iş analitiği ve iş zekası arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. İş zekası kullanıcı düzeyinin, iş analitiğinin kurumsal performans üzerindeki etkisinde aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Buna göre iş zekası kullanıcı düzeyi yükseldikçe, iş analitiğinin kurumsal performans üzerindeki pozitif etkisi artmaktadır. Sistem kalitesinin de kurumsal performans üzerindeki etkisinde aracılık rolü saptanmıştır. Sistem kalitesi yükseldikçe, iş analitiğinin kurumsal performans üzerindeki pozitif etkisi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the role of business intelligence in the impact of business analytics on organizational performance is discussed. Therefore, the research was carried out through the correlational survey method. This study is conducted with professionals who works in companies using management information systems. Moreover the relationships between market conditions and business analytics, business intelligence, organizational performance is discussed. According to the research results; It has been observed that there is positive relationship between organizational performance, business analytics and business intelligence. Also business intelligence self-service level has mediating role on the impact of business analytics on organizational performance. According to this fact once the business intelligence self-service level increases then the impact of business analytics on organizational performance is increasing. Additionally system quality has mediating role on the impact of business analytcis on organizational performance. Consequently, once the system quality increases, the impact of business analytics on organizational performance increases accordingly.