A review of spatial auditory scene assessment approaches
Mekan bazlı işıtsel sahnelerın analızı üzerıneyaklaşımların bır değerlendırmesı
  1. Tez No: 764850
  2. Yazar: KRISTINA GOLUBKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ses teknolojileri üzerine yapılan güncel araştırmalar yükselen bir oranda artırılmış gerçeklik sistemleri üzerine yoğunlaşıyor. Bu sistemler, gerçek yaşamda karşılaşılanın ötesinde mekan bazlı işitsel veriler kullanıyor. Mekansal sesin bu denli büyük bir ölçekte başarılı uygulanabilmesi için akustik, bilişsel algı, ve işitsel işlemleme presnipleri üzerine kapsayıcı ve güvenilir araştırma verileri gerekmekte. Rumsey'in sahne tabanlı paradigması ise mekan bazlı sahnelerin tasvir ve analizi için teorik bir çerçeve sunmakta. Bu tez, mekansal ses algısı üzerine halihazırda var olan araştırmaları üç alan içerisinde inceliyor: mekansal işitim ve bilişsellik, mekansallaştırma, ve mekansal özelliklerin değerlendirilişi.
Özet (Çeviri)
The state-of-the-art research in sound technologies is now increasingly focused on augmented reality systems, which use spatial auditory content to represent information beyond that encountered in the real world. Successful implementation of spatial sound on such a large scale requires comprehensive and reliable research data in acoustics, cognition, and the principle of auditory processing. The main contribution of Rumsey's scene-based paradigm is a theoretical framework for the description and analysis of space-related scenes. This thesis presents an overview of the existing research related to the perception of spatial sound within three domains: spatial hearing and cognition, spatialisation, and evaluation of spatial quality attributes.