İlkokul 3.sınıf canlılar ve yaşam konusunun STEM etkinlikleri ile zenginleştirilmesi
Enrichment of primary school 3rd grade subject of living things and life with applications
- Tez No: 791388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞENLER PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, STEM etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin problem çözme becerilerine yönelik algılarına, bilimsel yaratıcılıklarına ve STEM'e yönelik tutumlarına olan etkisini belirleyip ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda planlanan STEM etkinlikleri kapsamında araştırmaya katılacak olan öğrencilerle birlikte bir kuluçka makinesi tasarlanmış olup, tasarımı yapılan bu kuluçka makinesi süreç içerisinde hayata geçirilmiştir. Tasarım hayata geçirilirken Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu Kazanım Temelli STEM Etkinlik Kitabı'nda yer alan“Doğaçyapma Süreç Döngüsü”basamakları sırasıyla takip edilmiştir. Civcivlerin yumurtadan çıkma süresi tamamlandığında çıkarılan bu civcivlerin hayatta kalabilmelerini sağlamak amacıyla bir yapay çevre tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında deneysel araştırma desenlerinden tek gruplu ön-test son-test zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Muğla İli Yatağan İlçesi'nde yer alan iki ilkokulda öğrenim görmekte olan 19 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği, Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği ve STEM'e Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama sürecinin ardından uygun istatistiksel analizler yapılarak, sonuçlar tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar STEM uygulamalarının ilkokul 3.sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerini, bilimsel yaratıcılıklarını ve STEM'e yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine and reveal the effect of STEM activities on primary school students' perceptions of problem solving skills, their scientific creativity and their attitudes towards STEM. Within the scope of STEM activities planned for this purpose, an incubator was designed with the students who will participate in the research, and this incubator, which was designed, was implemented in the process. While the design was being implemented, the steps of“Improvisation Process Cycle”in the Achievement-Based STEM Activity Book prepared by the Ministry of National Education were followed in order. An artificial environment is designed to ensure the survival of these hatched chicks when the hatching period is complete. Within the scope of the research, one-group pre-test post-test weak experimental design, which is one of the experimental research designs, was used. The sample of the study consisted of 19 third grade students studying in two primary schools in the Yatağan District of Muğla Province. Problem Solving Skills Perception Scale, Scientific Creativity Scale and STEM Attitude Scale were used as data collection tools. After the data collection process, appropriate statistical analyzes were made and the results were discussed. The results obtained indicate that STEM applications positively affect the problem-solving skills, scientific creativity and attitudes of 3rd grade primary school students towards STEM.