Kadın behçet hastalarında fertilite
Fertility in female patients with behçet's disease
  1. Tez No: 765216
  2. Yazar: SAKINA GAHRAMANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ YAZISIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Behçet Hastalığı oral aftlar, genital ülserler, papülopüstüler lezyonlar gibi mukokütanoz bulgular ile tezahür eden ve genellikle reproduktif çağdaki kadınlarda ortaya çıkan inflamatuar bir hastalıktır. Behçet Hastalığı'nın diğer romatizmal hastalıklar gibi fertiliteyi olumsuz etkilemesi olasıdır. Amaç: Bu çalışmada Behçet Hastalığı'nın kadınlarda doğurganlık ve gebelik komplikasyonları üzerine etkisini tanımlamak amaçlanmıştır. Yöntem: 274 kadın Behçet hastasının evlilik, doğurganlık ve gebelik öyküleri retrospektif olarak değerlendirildi. Tanıdan önce (n:450), sonra (n:113) gerçekleşen toplam 563 gebeliğin verileri analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 39.8 yıl idi. 5 (%2.3) hastada infertilite saptanmıştır. 3(% 1.4) hasta yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Behçet's Disease is an inflammatory disease that manifests with mucocutaneous findings such as oral aphthae, genital ulcers, papulopustular lesions, and generally occurs in women of reproductive age. It is possible that Behçet's Disease, like other rheumatic diseases, may adversely affect fertility. Aim: In this study, it was aimed to define the effect of Behçet's Disease on fertility and pregnancy complications in women. Methods: Marriage, fertility and pregnancy histories of 274 female Behçet's patients were evaluated retrospectively. Data of 563 pregnancies before (n:450) and after (n:113) diagnosis were analyzed. Results: The mean age of the patients was 39.8 years. Infertility was observed in 5 patients (2.3%). Three patients (1.4%) conceived with Assisted Reproductive Technology. The number of patients who had 3 or more pregnancies after the diagnosis of BD was fewer compared to the ones before the diagnosis.