Türkiye'de yayınlanan çocuk dergilerinde sağlık temasının incelenmesi
  1. Tez No: 765332
  2. Yazar: HİLAL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN FEYMAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çocuklar, tüm dünyayı etkileyen pandemi gibi olağanüstü sağlık koşullarından geçmiştir. Bu süreçte dergiler çocuklar için güncel, önemli ve ilgi çekici bilgi kaynaklarıdır. Araştırmada, Türkiye'de pandemi döneminde yayınlanan çocuk dergileri, sağlık teması kapsamında incelenmiş ve çocukların sağlığa ilişkin meraklarının nasıl giderildiği sorusuna odaklanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda pandeminin ilk yılı olan 2020 yılında 12 ay boyunca yayınlanan 15 farklı çocuk dergisinden 153 sayı araştırma grubuna alınmıştır. Nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veriler doküman analizi ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere bakıldığında, çocuk dergilerinde sağlık temasına genel olarak yer verildiği, sağlık içeriklerinin çocuklara teorik bilgiler yoluyla sunulduğu ve bazı dergilerde bulunan sağlık temasının çocukların ilgilerini çekecek düzeyde olmadığı bulunmuştur. Çocuk dergilerinin alanında uzman kişilerce editörlük süreçlerinden geçerek yayınlanması, çocukların ilgilerini çekecek içerikler hazırlanması önerilebilir. Çocuk dergilerinin güncel olanı çocuklara aktarma amacına uygun olarak pandemi, obezite gibi güncel sağlık temaları ile ilgili içeriklerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Children have gone through extraordinary health conditions such as the pandemic that has affected the whole world. In this process, magazines are current, important and interesting information sources for children. In the study, children's magazines published during the pandemic period in Turkey were examined within the scope of the health theme and focused on the question of how children's curiosity about health was satisfied. For this purpose, 153 issues from 15 different children's magazines published for 12 months in 2020, the first year of the pandemic, were included in the study group. Qualitative research method was adopted and data were obtained by document analysis. Looking at the data obtained from the research, it was found that the health theme was generally included in children's magazines, the health content was presented to children through theoretical information, and the health theme in some magazines was not at a level to attract the attention of children. It can be suggested that children's magazines be published by experts in the field, passing through the editorial processes, and content that will attract children's attention is prepared. It can be concluded that content related to current health themes such as pandemic and obesity should be developed in accordance with the purpose of transferring the current to children in children's magazines.