The attitudes of English language learners' toward flipped classroom model
İngilizce dil öğrenenlerin ters yüz edilmiş sınıf modeline karşı algıları
  1. Tez No: 765334
  2. Yazar: MERİH ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğrenenlerin Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeli hakkındaki görüşlerini incelemiş ve bu ters yüz edilmiş sınıf modeli deneyiminde kullanılan ders öncesi öğrenme materyalleri ve etkinlikleri hakkındaki görüşlerini detaylı bir şekilde araştırmıştır. Aynı zamanda modelin avantajlarını ve dezavantajlarını araştırmayı da amaçlamıştır. Son olarak, katılımcıların ders öncesi öğrenme deneyimi ve materyallerine yönelik tutumuna da bakmıştır. Mevcut çalışma, Tek-Grup Öntest-Sontest yarı deneysel araştırma desenini izlemiştir. Dört haftalık ters-yüz sınıf modeli ön test ve son test arasında uygulanmıştır. Bu amaçları elde etmek için hem nicel hem de nitel veri toplama araçlarından sırasıyla yaralanmaktadır. Çalışma, Çağ Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda öğrenim gören 133 İngilizce öğrenen öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları nitel veri toplamak için basit rastgele örneklem ve nicel veri toplamak için amaçlı örneklem yoluyla seçilmiştir. Katılımcı öğrenciler Çağ Üniversitesi'nde tam bir yıl karma eğitim görmüşlerdir. Sonuçlar, İngilizce öğrenenlerin Ters Yüz Edilmiş Eğitim modeline yönelik algılarının çoğunlukla olumsuz olduğunu göstermiştir. Ancak katılımcı öğrencilerin, sınıf içi uygulamalı etkinlikler, deneyimsel öğrenme, işbirlikçi öğrenme ve grup öğrenmesi konusunda daha olumlu oldukları görülmüştür. Öte yandan karşılaştıkları sorunlar ise ağırlıklı olarak öğretmenlerinden anlık geri bildirim alamamaları ve ders öncesi hazırlıklarındaki iş yükü ile ilgiliydi. Sonuç olarak öğrenci ve öğretim elemanının küçük adımlarla ters-yüz eğitime hazırlanması ve müfredatın ters-yüz eğitim modeline uyum sağlayacak şekilde tasarlanması gerektiği keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the attitudes of English Language Learners in Flipped Classroom and provided detailed information about their views on the pre-class learning materials and activities utilized in this flipped classroom experience. The study also aimed to investigate the benefits and drawbacks of the model. Lastly, the study also looked at English Language Learners' attitudes about the pre-class learning experience and materials. The present study followed a pre-experimental One Group Pretest-Posttest research design. There was a four-week intervention of flipped classroom implementation between the pre-test and the post-test. To obtain these aims to benefit sequentially from both quantitative and qualitative data collection methods. The study was conducted with 133 English language learners at the School of Foreign Languages at Çağ University. The participants of the study were selected through purposive sampling for collecting quantitative data and through simp random sampling for collecting qualitative data. The participant students had hybrid education for a whole year at Çağ University. The results indicated that English Language Learners' attitudes toward the FC model were mostly negative. However, The participants were more positive about in-class applied activities, experiential learning, peer learning, and group learning after FC experience. On the other hand, the problems they faced were mainly about the absence of immediate feedback from the teacher and the workload of pre-class preparation. It was discovered that the student and instructors should be prepared for flipped education in modest increments, and the curriculum should be meticulously designed to accommodate flipped education.