Anne baba destek programının özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden 36-72 aylık çocuğa sahip anne babaların çocuk yetiştirme tutumlarına ve çocuk anne baba ilişkilerine etkisinin incelenmesi
Investigtion of the effect of the parent support program on the attitudes of the children and the parents relationship of the parents who have children at 36-72 months going to A special education and rehabilitation center
  1. Tez No: 765574
  2. Yazar: NİMET KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine devam eden 36-72 aylık çocuğa sahip anne babalar için planlanmış olan anne baba destek programının; anne babaların çocuk yetiştirme tutumlarına ve çocuk anne baba ilişkilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 32 anne ve 32 babadan oluşmaktadır. Anne baba destek programının konularının belirlenmesinde anne babaların ihtiyaçları doğrultusunda ilerlemek adına çalışma grubunda yer alan anne babalara ebeveyn ihtiyaç belirleme formu uygulanmıştır. Araştırma ön-test son-test karşılaştırma/kontrol grupsuz modelin kullanıldığı deneysel bir çalışmadır. Çalışma grubunda olan anne babalara haftada bir gün olmak üzere 6 oturumdan oluşan çevrim-içi anne baba destek programı uygulanmıştır. Araştırma verilerini toplamak için Demografik Bilgi Formu, Anne Baba Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ABTÖ), Çocuk Ana Baba İlişki Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma grubunda olan anne babalara ölçekler ilk oturumdan önce ve son oturumdan sonra uygulanmıştır. Araştırma sonunda anne baba destek programı sonrasında çalışma grubundaki anne babaların çocuk yetiştirme tutumlarında ve çocuk- anne-baba ilişkisinde istatistiksel anlamda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Veri analizinde tüm veriler, dağılım özelliklerinin belirlenebilmesi için Kolmogorov-Smirnov testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the parent support program planned for parents with 36-72 months old children attending a special education and rehabilitation center; The aim of this study is to examine the effects of parents on their child-rearing attitudes and child-parent relations. The study group of the research consists of 32 mothers and 32 fathers. In order to progress in line with the needs of the parents in determining the topics of the parent support program, a parent needs assessment form was applied to the parents in the study group. The research is an experimental study using the pre-test post-test comparison/control group model. An online parent support program consisting of 6 sessions, once a week, was applied to the parents in the study group. Demographic Information Form, Parent Child Raising Attitudes Scale (ABTS), Child Parent Relationship Scale were applied to collect the research data. The scales were administered to the parents in the study group before the first session and after the last session. At the end of the research, after the parent support program, a statistically significant difference was found in the child-rearing attitudes of the parents in the study group and in the child-parent relationship. In data analysis, all data were analyzed with the Kolmogorov-Smirnov test to determine the distribution characteristics.