Sporda dijital dönüşüm süreci
Digital transformation in sports
- Tez No: 765609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Spor, Science and Technology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında temel olarak spor ile teknolojinin ilişkisinin anlaşılması ve bu ilişkinin spora olan etkisinin net bir biçimde ortaya konulması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yöntemlerine dayanana bir araştırma dizaynı kullanılmıştır. Öncelikle sporda teknolojik gelişmelere dair kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve çeşitli teknolojik cihazlar, uygulamalar ve teknolojilere yönelik bilgi toplanmıştır. Akabinde, son yaşanan teknolojik gelişmelerin sporu ne şekilde etkilediği, spora nasıl katkı yaptığı ve gelecekteki etkilerini inceleyen 10 sorudan oluşan bir mülakat formu hazırlanmıştır. Konu hakkında bilgisi olduğu düşünülen, önemli spor örgütlerinde ve kulüplerinde üst düzey pozisyonlardaki 9 katılımcı ile mülakatlar yapılmış ve spor ile teknoloji arasındaki ilişkisinin anlaşılmasına yönelik veri toplanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular sporun birçok alanında önemli boyutta dijitalleşmelerin olduğunu ve teknolojik gelişmelerden sporun birçok alanında, sporcu performansının iyileştirilmesinden, taktiksel formasyonlara ve finansman desteği adına topluluklara ulaşmaya, istenen özelliklere sahip dünyanın çok uzak bölgelerinden oyuncular hakkında bilgi toplamaya kadar birçok farklı şekilde kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study is primarily aimed to understand the relationship between sports and technology and to reveal the effect of this relationship on sports. A qualitative study was designed. First of all, a comprehensive literature review on technological developments in sports was conducted and information on various technological devices, applications and technologies was collected. An interview form consisting of 10 questions was prepared that examines how the latest technological developments affect sports, how they contribute to sports and their future effects. Interviews were conducted with 9 participants in senior positions in important sports organizations and clubs, who are thought to have knowledge about the subject. Accordingly, data were collected to understand the relationship between sports and technology. The findings obtained showed that there is significant digitalization in many areas of sports. Furthermore, it was determined that technological developments are used in many areas of sports including improving the performance of athletes, reaching tactical formations and communities for financial support, collecting information about players with the desired characteristics from far regions of the world.